Agris.cz - agrární portál

Rektor UK zasadil na Albertově vinnou révu a speciální růži

17. 10. 2016 | ČTK

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima zasadil na albertovské stráně vinnou révu Pinot Noir 777, která je známá také jako Rulandské modré, a speciálně vyšlechtěnou růži Císař Karel IV. Společně s ním sázela mimo jiné i lucemburská velvyslankyně v Česku Michele Pranchereová-Tomassiniová. Dnešní akce u schodů, které spojují jednotlivé budovy Přírodovědecké fakulty UK, byla součástí letošních oslav 700. výročí narození Karla IV., který Univerzitu Karlovu založil.

Právě odrůdu Pinot Noir nechal Karel IV. přivézt z její burgundské pravlasti. V českých zemích se rychle rozšířila a v době vrcholného středověku tvořila 90 procent celkové plochy osázených vinic. Albertovské stráně byly pro její zasazení zvoleny mimo jiné proto, že jde o přirozeně osluněné svahy vhodné pro pěstování vína. Ze středověkých rytin je patrné, že k tomuto účelu také sloužily.

Vybrána byla odrůda s krátkou vegetací. "Klimatické podmínky Prahy a Mělníka jsou v severních hraničních zónách pro pěstování červeného vína. Budeme doufat, že tyto rostliny budou plodit včas a že bude oslunění dostatečné," řekl rektor.

Proděkan Přírodovědecké fakulty Petr Folk připomněl, že právě u cest bývají umístěny symboly. A vinná réva i růže jsou symbolem společné minulosti Lucemburska a České republiky. Rád by, aby deset sazenic vína doplnilo také deset stipendií pro studium na Lucemburské univerzitě. "Určitě je tam prostor i pro studenty Přírodovědecké fakulty. Věřím, že počet stipendií budeme navyšovat," odvětil na jeho žádost rektor.

Novou odrůdu růže nazvanou Císař Karel IV. vyšlechtila Ann Velleová-Boudolfová z firmy Lens-Roses. Je to keřová růže s vůní myrhy a konvalinky. Tato odrůda byla slavnostně pokřtěna letos 1. června na lucemburském velvyslanectví v Praze. Karel IV. byl jako příslušník rodu Lucemburků součástí společné historie českých zemí a Lucemburska. Lucemburská velvyslankyně dnes připomněla, že růže byly jedním z prvních obchodních artiklů její země.


Zdroj: ČTK, 17. 10. 2016

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 29.11.2021 21:26