S likvidací ptáků kvůli chřipce pomohou v Lázních Toušeň i hasiči

Hasiči budou v pondělí pomáhat při likvidaci chovu ptactva v Lázních Toušeň nedaleko Prahy, kde veterináři potvrdili výskyt ptačí chřipky. Do městyse přijede asi dvacet lidí, aby utratili přibližně 1000 zvířat. Akce začne ráno a pokud vše půjde dobře, měla by likvidace chovu být dokončena už v pondělí. Utracená zvířata odveze kafilerní společnost, řekl novinářům ředitel středočeské veterinární správy Otto Vraný po dnešním jednání Bezpečnostní rady Středočeského kraje v Praze.

Laboratorní testy dnes potvrdily, že se v chovu v Lázních Toušeň v okrese Praha-východ u mrtvé husy pomořanské vyskytl nebezpečný typ viru H5N8. Kvůli tomu budou v pondělí utraceni všichni ptáci v ohnisku, jsou mezi nimi například husy, kachny, pávi, papoušci, pštrosi a holubi. Majitel zvířat dnes večer obdrží vyrozumění o dalším postupu úřadů.

Další čtyři ohniska ptačí chřipky jsou v Jihomoravském kraji. Veškerá drůbež, která v ohniscích žije, musí být utracena. Veterináři také vyhlašují obvykle tříkilometrové ochranné pásmo, pokud se nákaza začne šířit, musejí být utraceni i všichni ptáci žijící v pásmu. Za utracenou drůbež mohou chovatelé požadovat od státu odškodné. Není vyloučeno, že se nemoc bude dál šířit i ve středních Čechách.

"Ve chvíli, kdy dokážeme ohnisko zlikvidovat, budeme pokračovat v monitoringu okolí a budeme zjišťovat, jestli se nám nákaza rozšiřuje nebo nerozšiřuje," doplnil Vraný.

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) dnes vyzvala obyvatele, aby nepodléhali panice, zatím nebyl zaznamenán přenos nemoci na člověka. Důležité je ale zachovávat základní hygienická opatření, například se v přírodě nepřibližovat k mrtvým ptákům, aby se vir neroznášel například na obuvi. Rodiče by měli dohlížet na děti a obezřetní by také měli být majitelé domácích mazlíčků a nenechat je pobíhat bez dozoru.

U čtyř lidí, kteří se starali o zvířata v chovu v Lázních Toušeň, budou lékaři preventivně sledovat jejich zdravotní stav. Vstup do ohniska nákazy je zakázán.

Ptačí chřipka se v České republice vyskytla asi po deseti letech na začátku roku. V uplynulém týdnu byla potvrzena tři ohniska na jihu Moravy - v Ivančicích, Moravském Krumlově a ivančické části Letkovice, další v kraji přibylo v sobotu, a to v Brodě nad Dyjí na Břeclavsku.

Na webových stránkách Státní veterinární správy www.svscr.cz jsou podrobné informace pro chovatele ptáků, ti by měli například vždy hlásit úhyn více kusů. Krajská veterinární správa také zřídila krizovou linku pro veřejnost na telefonním čísle +420 720 995 204, která je obyvatelům kraje k dispozici 24 hodin denně.

Sandra Bejšáková

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články ke kauze Ptačí chřipka:

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme voa3r.eu