Veterináři zakázali kvůli chřipce chovy ptactva ve volném výběhu

Veterináři zakázali v Česku kvůli ptačí chřipce chov ptactva v komerčních chovech venku ve volném výběhu. V případě porušení zákazu hrozí chovatelům až dvoumilionová pokuta. Chovatelé mohou veterináře zažádat o výjimku, musí však ptáky krmit pod střechou. Vyplývá to z nařízení Státní veterinární správy (SVS), které má ČTK k dispozici. Opatření bude platit do odvolání, sdělil dnes ČTK mluvčí SVS Petr Pejchal.

Preventivní opatření veterináři zavádějí proto, že chtějí zabránit šíření ptačí chřipky na českém území. Nemoc se v ČR objevila v minulém týdnu zhruba po desetiletí. Choroba byla zatím zaznamenána na jižní Moravě a v jednom chovu ve středních Čechách.

"Chovatelům se dále nařizuje zajistit ochranu jejich chovů zamezením vniknutí volně žijícího ptactva do hal a vést řádnou evidenci o chovu, úhynech, přesunech a veterinárních ošetřeních zvířat," informují veterináři. Do odvolání bude také platit zákaz pořádání výstav ptactva, stejně jako chovatelských soutěží nebo soutěží poštovních holubů. Dříve veterináři hovořili o konci zákazu na konci ledna. V případě porušení zákazu může stát udělit pokutu do 50.000 korun u fyzické osoby a dva miliony korun u právnické. Podle Pejchala bude nařízení zrušeno na základě vyhodnocení nákazové situace. Pokud by chtěl český chovatel jet se svým ptactvem na zahraniční výstavu, musí mít souhlas veterinářů minimálně tři dny před odjezdem.

"Cílem vydaných mimořádných veterinárních opatření není šikana chovatelů - podnikatelů, nýbrž zajištění maximální možné ochrany chovu a zamezení dalšího šíření nebezpečné nákazy," sdělil dnes ČTK ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Veterináři by měli dnes pokračovat v utrácení drůbeže na jižní Moravě, v místech zasažených ptačí chřipkou. V pondělí zlikvidovali celý chov v Lázních Toušeň u Prahy.

Na jižní Moravě jsou tři ohniska v Ivančicích a Moravském Krumlově, potvrzena byla i nákaza v menším chovu slepic a perliček v Brodě nad Dyjí, který už veterináři zlikvidovali. V okolí Ivančic a Moravského Krumlova je ale potřeba utratit drůbež v celém ochranném tříkilometrovém okruhu. Zatím tam bylo utraceno více než 5000 kusů.

Usmrcovat volně žijící ptáky v blízkosti ohnisek se veterináři nechystají. "Usmrcení lokální populace ptáků vede zpravidla k rychlému obsazení této lokality dalšími ptáky z okolních oblastí," vysvětluje Pejchal. Podle něj je také velmi obtížné určit druhy ptáků, které by se měly teoreticky usmrcovat. "Hostitelem viru může být až několik desítek druhů ptáků," uzavřel mluvčí.

Ptačí chřipkou jsou nakaženi ptáci ve většině evropských zemích.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články ke kauze Ptačí chřipka:

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme voa3r.eu