Agris.cz - agrární portál

Polsko vyhlásilo ohnisko ptačí chřipky u českých hranic, uzavřená pásma zasáhnou i do ČR

13. 1. 2017 | SVS ČR

Polské dozorové orgány dnes oznámily vyhlášení ohniska vysocepatogenní aviární influenzy (ptačí chřipky) v malochovu drůbeže v těsné blízkosti českých hranic. Státní veterinární správa (SVS) v reakci na to vydala mimořádná veterinární opatření, která vymezí uzavřená pásma ohnisek v příhraniční oblasti v Královéhradeckém kraji. V nich budou platit stejná pravidla, která byla nastavena pro pásma ohnisek letos dosud potvrzených v České republice. Utrácení drůbeže v ochranném pásmu nařízeno nebude.

Podle informace, které Polsko zveřejnilo v systému ADNS, jímž si členské státy EU předávají důležité informace o nákazách zvířat, byl výskyt vysocepatogenní ptačí chřipky H5N8 potvrzen v malochovu drůbeže v kladském okresu. Drůbež v ohnisku má být ještě dnes utracena a následně neškodně zlikvidována. Jak tříkilometrové ochranné pásmo k ohnisku, tak desetikilometrové pásmo dozoru zasahuje na území ČR.

V uzavřených pásmech bude proveden soupis drůbeže v drobnochovech. Dle aktuálních informací se v pásmu dozoru na české straně nacházejí dva komerční chovy drůbeže, z nichž jeden není momentálně naskladněn. Jejich činnost by neměla být vydaným nařízením zásadně dotčena. Nařízení, která v souvislosti s aktuální nákazou ptačí chřipky SVS dosud vydala, naleznete zde.

Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a k jejich přenosu dochází zejména trusem. Proto infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků. Vysocepatogenní viry aviární influenzy způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny. V chovech drůbeže tím způsobují významné přímé i nepřímé ekonomické ztráty.

Současná forma viru je vysoce patogenní pro ptáky, nicméně přenos na člověka nebyl doposud zaznamenán. Jde o ptačí formu chřipkových virů, ke kterým není člověk jako savec příliš vnímavý. Rizikem je zde možná mutace viru, která by následně mohla ohrozit zdraví lidí. Proto se provádí utracení ptáků v ohnisku.

Mgr. Petr Pejchal

oddělení vnější komunikace


Zdroj: SVS ČR, 13. 1. 2017





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 29.04.2024 02:04