Agris.cz - agrární portál

Jihočeští včelaři slaví 150 let, trápí je krádeže včel

24. 4. 2017 | ČTK

Přes odpor rakousko - uherských úřadů vznikl roku 1867 ve Volešníku (dnes Olešník) na Českobudějovicku včelařský spolek Dzierzon. Sdružoval jihočeské chovatele, dva roky poté přesídlil do Českých Budějovic, kde tak nyní včelaři slaví 150 let. V jižních Čechách působí asi 6000 včelařů, pečují o 60.000 včelstev. Více než nemoc varroáza je trápí krádeže včelstev. ČTK to dnes řekl jednatel českobudějovické organizace Českého svazu včelařů Stanislav Pokorný.

První český včelařský spolek vznikl v Třeboni roku 1847, jenže po 12 letech zanikl. Spolek z Volešníku, založený 30. března 1867, byl v kraji druhý, ale vydržel dodnes, u jeho zrodu stál kaplan ze Zahájí Jan Bedřich Tischler. "Rakousko - uherské úřady měly averzi k českým spolkům, přednost měly německé," řekl Pokorný. Ve spolku byli tehdy Češi i Němci, což se za pár let změnilo. "V roce 1872 si vlastenecké cítění českých včelařů vynutilo oddělení od německých," uvádí včelař Václav Kříž.

Jeden z předělů přišel v roce 1896, kdy jednota koupila medomet a stroj na tlačení mezistěn. "Dřív neměl každý včelař 20 včelstev, jen dvě tři, a na ně si nepořizoval medomet, tak si půjčovali spolkový. Tím se sdružovali a začínali si pomáhat," řekl Pokorný. Kilogram medu se tehdy prodával za jeden zlatý, roční obrat spolku činil kolem 40 zlatých.

V roce 1906 připravil spolek první jihočeský včelařský kurs. Nacistická okupace činnost omezila, renesance nastala s rokem 1949. "Jsem členem svazu od roku 1974 a v té době to bylo od státních orgánů dost preferované odvětví, zemědělské podniky dokonce platily včelařům za přísuny včelstev, protože se jim tak zvyšovaly výnosy," řekl jedenasedmdesátiletý Pokorný.

Na Českobudějovicku je přes 1200 včelařů s 12.000 včelstvy, jeden má i 130 včelstev. Bojují s varroázou. "Nezbavíme se jí. Jenom je třeba ji držet na mírné hranici, aby s ní byly včely schopné bojovat, protože se k ní vždy přiřadí viry a ty jsou daleko nebezpečnější," říká jednatel.

Ještě víc je trápí krádeže včel, hlavně v pohraničí. Zatímco Český svaz včelařů má podle Pokorného jednu z nejlepších metodik ošetřování proti varroáze, v jiných zemích kvůli ní hyne více včel. "A ten, kdo o ně přišel, je ukradne. Včely se kradou i na objednávku," řekl Pokorný.

Sám má osm včelstev u Hluboké nad Vltavou. Začal včelařit s tchánem před 36 lety. Sebe a známé zásobí pylem, na koníčka nedoplácí. Jako kluk chodíval na vsi k lidem, kteří měli včely, ale nepustili ho k nim, podobně na chalupě u Kaplice. "Až u tchána se mi to na třetí pokus podařilo, že jsem se k nim dostal, a včelařina mě chytla," říká Pokorný, jehož dva vnuci se na včely chodí dívat. Jednou zkusil i medovinu, ale vyrobil místo ní medové pivo. "Takový cukerný roztok, tak jsme to nějak vypili," říká.

Základ spolkové činnosti vidí v tom, že si včelaři navzájem pomáhají. "Ať čtu jakékoli knížky, tak se nedozvím to, co díky spolku. Nejlepší informátor je hospoda. Na akcích se dozvím novinky, staré věci i chyby a hlavně si lidé poradí: Češi umí, každý přijde s nějakým vynálezem."

Václav Koblenc 


Zdroj: ČTK, 24. 4. 2017

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 17.08.2022 06:11