Stát chce od EU 44 milionů jako kompenzace za ptačí chřipku

Stát chce jako kompenzaci od Evropské komise více než 44 milionů korun za odškodňování chovatelů a náklady spojené s ptačí chřipkou. Dnes to novinářům řekl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád. Jde zatím o předběžné vyhodnocení nákladů.

Poslední české ohnisko z celkových 39 bylo vyhlášené na konci března, přičemž koncem dubna veterináři zrušili již všechny ochranné zóny v okolí ohnisek. V republice kvůli chorobě veterináři utratili zhruba 100.000 ptáků. V celé Evropské unii platí jednotná nákazová opatření k této chorobě, proto část nákladů platí Evropská komise.

"Jde o to, co nám přiznají. Žádosti chodí ze všech členských států," řekl Semerád. Přes 36 milionů korun jsou kompenzace pro chovatele, necelých osm milionů korun chce stát na provozních nákladech za usmrcování ptáků, čištění a desinfekci nebo za přepravu materiálu a mrtvých zvířat.

Podle Semeráda byla kromě drobných komunikačních problémů nebo s výkazy do informačního systému nákaza na českém území zvládnuta dobře. Správa kvůli tomu, že bylo větší množství veterinářů v terénu i v mrazech, nyní nakoupí například vhodné prádlo.

S chovateli zahájili veterináři dvě správní řízení kvůli porušení biologické bezpečnosti v chovech.

Dříve ministerstvo zemědělství avizovalo, že by mohlo vládu požádat o zvýšení svého rozpočtu až o 70 milionů korun. Přes 31 milionů korun, které měl letos resort na boj se zvířecími chorobami, již utratil. Peníze následně částečně uhradí Evropská unie. "Konečná výše finančních prostředků, které Evropská komise v rámci refundace ČR vyplatí, bude známa nejdříve v příštím roce," řekla nedávno ČTK mluvčí úřadu Markéta Ježková.

Choroba se na území ČR letos vyskytla zhruba po deseti letech. Zatímco v roce 2007 byla na malé části státu, letos se rozšířila po celém území.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články ke kauze Ptačí chřipka:

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme voa3r.eu