Divokých prasat se ročně zastřelí více než 178.000

Divočáků v Česku dlouhodobě přibývá, jsou přemnožení. Zatímco například v roce 1966 lovci podle myslivecké evidence zastřelili zhruba 2700 kusů, v roce 2001 už šlo o 72.000 divokých prasat. Podle posledních mysliveckých údajů se nyní v ČR ročně loví zhruba 178.000 kusů ročně. Pokud myslivci vyslyší výzvu státu, mohly by se odstřely o půlku zvednout, řekl ČTK myslivec a odborník z České zemědělské univerzity v Praze Miloš Ježek.

Naprostá většina zastřelených divočáků jsou ještě selata. Dále se odstřelují mladá prasata, takzvaní lončáci. Dospělých kňourů a bachyní se v ČR v předloňském mysliveckém roce zastřelilo téměř 11.000.

Prasata se také nestřílí v každém regionu rovnoměrně. Nejméně jich bylo předloni zastřeleno v Praze (388 kusů), naopak například ve Středočeském kraji 32.577 kusů. Ve Zlínském kraji, kde aktuálně hynou divočáci na africký mor prasat, pak 5713 kusů. Přesné lokality, kde se prasata nejvíce vyskytují, je podle Ježka těžké určit. Střední Čechy a Litoměřicko by ale podle něj mohly být příkladem. "Jde o oblasti, kde je zhruba napůl zastoupení lesa a intenzivní zemědělské krajiny," řekl. Pokud by byli myslivci extrémně aktivní, mohlo by se nyní za rok odstřelit i 300.000 kusů prasat, šlo by však podle něj už o strašně vysoké číslo odlovených zvířat.

Myslivci by měli po výzvě státu střílet divočáky více, žádné konkrétní počty odstřelených bachyní a kňourů z dnes zveřejněných mimořádných veterinárních opatření nevyplývají. "Nejsou tam jednotlivé kvóty pro honitby. Každý myslivec a uživatel honiteb by měl mít zájem na tom, aby se zabránilo šíření této choroby," dodal.

V pátek bude zasedat myslivecká odborná skupina, která se bude věnovat přípravě plánu na vymýcení choroby. Podle Ježka pomůže i to, že ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) přislíbil zástřelné 1000 korun za divočáka bez ohledu na jeho věk, pokud bude v intenzivní oblasti lovu, tedy na Moravě.

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články ke kauze Africký mor prasat:

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme voa3r.eu