Agris.cz - agrární portál

Těžaři ničí lesy, zlobí se obce na Břeclavsku

15. 12. 2017 | Denik.cz

Těžaři ničí lesy, zlobí se obce na BřeclavskuTrpělivost došla obyvatelům a starostům několika obcí na Břeclavsku. Opakovaně poukazují na nekontrolované kácení stromů v Kobylí a blízkém okolí. Firmy, které tam těží dřevo, podle nich lesy už neobnovují a místa jsou nyní zpustošená.

Týká se to Kobylí, Brumovic, Morkůvek a Boleradic. „Zákon neobsahuje ustanovení, které by donutilo vlastníky lesních pozemků obnovit parcelu po jejím vytěžení,“ upozornil při veřejné debatě například Jaroslav Kovařík z Kobylí.Povolení těžby si obce ověřovaly na odboru životního prostředí městského úřadu v Hustopečích. „Odbor kácení nepovoluje, pouze vydává stanovisko, zda plánovaná těžba je či není v souladu s lesním zákonem, nevyjadřuje se k ochraně přírody,“ reagoval za odbor Petr Berka.

Vlastníci lesa, kteří chtějí těžit, doloží na úřad vyjádření odborného lesního hospodáře. „Firmy koupí pozemek kvůli těžbě dřeva a okamžitě vymění odborného lesního hospodáře za svého. Tuto skutečnost pouze oznámí odboru životního prostředí. Po vytěžení obratem prodají půdu další firmě, kterou lze jen těžko přinutit k odpovědnosti za zalesnění,“ popsal taktiku těžařů vedoucí odboru Vilém Vyhnálek.Zákon povoluje těžit porost starý osmdesát let a víc, nesmí vzniknou holé místo větší než jeden hektar. Asociace lesnických a dřevozpracujících podniků, sdružující těžaře z celé České republiky, si za jeho dodržováním stojí. „Dlouhodobá tradice hospodaření v lesích je v souladu s šetrným přístupem a dodržováním principů trvalé udržitelnosti. Jeden z důkazů je i rostoucí plocha lesů i zásob dříví,“ argumentoval výkonný ředitel asociace Zdeněk Musil.Obcím však také vadí, že kontroly lesů jsou jen namátkové, protože úřady na ně nemají dost času, lidí ani peněz. „Je potřeba začít s obcemi spolupracovat, pak mohou podnikat cílené kontroly,“ navrhla starostka Morkůvek Brigita Petrášová.Starostové chtějí vědět o těžbě předem, to však není podle úředníků možné. „Ještě to probereme, pravděpodobně bychom osobně navštěvovali obce v případě ohlášení těžby. Je však potřeba zasvětit poslance, senátory. Vyvinout na ně tlak, aby se zabývali zákonem,“ navrhl Vyhnálek.Podobné problémy řešili také ve Znojmě, kdy někteří obyvatelé nesouhlasili s vykácením části parku. Stejně tak se obyvatelé Veselí nad Moravou na Hodonínsku bránili obnově části zámeckého parku, při které padlo přes tři sta stromů.

Autor: Aneta Beránková


Zdroj: Denik.cz, 15. 12. 2017





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 29.04.2024 00:25