Agris.cz - agrární portál

Táborské štičí líhni roste poptávka

22. 1. 2018 | ČTK

Táborská štičí líheň Esox zaznamenala loni vyšší zájem o zpracované čerstvé ryby, a to v Česku i v zahraničí. Většina obratu, asi 1000 tun ryb, šla na export, meziročně byly dražší o pět procent. Letos líheň, která chová sladkovodní ryby všeho druhu, investuje v Táboře 11 milionů do rozvodů vody a přepravy živých ryb. Líheň je majetkově propojena s Rybářstvím Hodonín, to letos na Slovensku investuje pět milionů do produkce pstruhů. ČTK to řekl ředitel firmy Oldřich Pecha.

Líheň, kde pracuje 22 zaměstnanců, produkuje ročně čtyři až osm milionů kusů štičího plůdku. Společnost hospodaří na 650 hektarech rybníků v jižních a středních Čechách a v Praze. Loni vyprodukovala 390 tun živých sladkovodních ryb, z toho asi tunu tržních štik. Vedle toho nakoupí kolem tisíce tun ryb od jiných výrobců, které přeprodá odběratelům v zahraničí.

Asi 90 procent obratu, 1000 tun ryb, šlo loni na export. Esox vyvezl ryby hlavně do Německa, Polska, Rakouska, Francie a na Slovensko.

V Česku roste zájem o zpracovanou čerstvou rybu (kapr filetovaný, kapr bez kůže), v zahraničí jsou to chlazený kapr oškrabaný, kuchaný a kapří filety. Celoročně stoupá zájem o opracovaného kapra pro srbský trh. O Vánocích líheň prodala v ČR 100 tun ryb, ceny zvedla o 8,5 procenta.

Firma zvažuje, že v Nedrahovicích u Sedlčan, kde má areál sádek, postaví za deset milionů novou zpracovnu ryb. Řeší, zda ji dokáže využít celoročně, a ne jen od října do prosince. "Jednáme teď se zahraničními odběrateli, jestli by bylo možné mít ty dodávky po celý rok," řekl Pecha.

Táborská líheň letos za pět milionů korun zrekonstruuje rozvody vody na sádkách a za šest milionů koupí kamion s termostabilními bazény a se zásobníky na kapalný kyslík. Dosud měla tyto kamiony tři.

Líheň je majetkově propojena s Rybářstvím Hodonín, jež hospodaří na 1300 hektarech, v roce 2015 koupilo dvě slovenská rybářství a chová tam například deset tun pstruha. Rybářství Hodonín patří i rybníky v Lednicko-valtickém areálu a největší moravský rybník Nesyt s rozlohou přes 300 hektarů. Na Slovensku má střediska Veľké Leváre, Malé Leváre a Jakubov v okolí Malacek. Letos tam investuje asi pět milionů. "Chceme víc rozjet výrobu pstruha - zatím musíme nakupovat násadový materiál - modernizovat halu a nakoupené objekty ještě zvelebit a využít," řekl Pecha.

Štičí líhni Esox stouply v roce 2016 tržby z vlastní činnosti o tři miliony na 24,5 milionu Kč, zisk před zdaněním klesl o milion na 3,5 milionu. Tržby za loňský rok ještě firma nemá spočítané. Líheň vznikla v Táboře v roce 1950, vyrábělo se tam ročně až 36 milionů kusů plůdku.

vkc hj


Zdroj: ČTK, 22. 1. 2018





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 28.04.2024 23:08