Německo zrušilo dobu hájení divokých prasat kvůli moru

Německá vláda dnes posílila opatření na ochranu před šířením afrického moru prasat. Vládním nařízením mimo jiné zrušila dobu hájení divokých prasat, která mohou být přenašeči infekce. Divočáci tak mohou být odstřelováni celoročně, informovala včera agentura DPA.

Dosud byl lov černé zvěře v Německu povolen pouze od konce června do konce ledna. Do národního práva budou kromě toho převedeny některé předpisy pro případ epidemie, jako je desinfekce automobilů. Nařízení musí podle DPA ještě schválit Spolková rada, v níž zasedají zástupci jednotlivých spolkových zemí.

Německé úřady situaci sledují už delší dobu se zvýšenou ostražitostí v obavě, že by mohl být africký mor do země zavlečen z České republiky či Polska. Zatím v Německu žádný případ nákazy zaznamenán nebyl.

Africký mor prasat není nebezpečný pro člověka, kromě divočáků však zabíjí i domácí prasata. První případ choroby v Česku potvrdili veterináři u dvou uhynulých zvířat nalezených loni v červnu na okraji Zlína. V polovině loňského července české úřady nařídily celoroční intenzivní lov divokých prasat, a to i na místech, kde dosud nebyl povolen. V ohnisku nákazy povolili veterináři jejich odlov v září. Očkovací látka proti viru neexistuje.

Dnešní rozhodnutí německého kabinetu kritizovala organizace Lidé za etické zacházení se zvířaty (PETA), podle níž vláda podřizuje dobro zvířat ekonomickým zájmům. "Faktické zrušení doby hájení způsobí zvířatům velké utrpení, protože mláďata jsou během vývinu závislá na matce," uvedla v dnešním prohlášení PETA, podle níž "nesčetná selátka pomřou hlady".

Copyright (2003) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

Tisk

Další články ke kauze Africký mor prasat:

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info