Lidé na Zlínsku musí do dvou týdnů porazit domácí prasata. Oblast zamořená morem se zvětšila

Veterináři zvětšili oblast zamořenou africkým morem prasat na Zlínsku o 17 katastrů. Lidé v ní musí do 11. března porazit domácí prasata. Poté tam bude jejich chov zakázán. Chovů zaregistrovaných podle takzvaného plemenářského zákona se nařízení netýká. 

Nové mimořádné opatření Státní veterinární správy se týká 103 domácích prasat v 54 neregistrovaných chovech. Od 12. března bude v zamořené oblasti jejich další chov zakázán. V případě porušení hrozí fyzickým osobám pokuta až sto tisíc korun.

Zamořená oblast od začátku února představovala zhruba čtyřicet procent zlínského okresu. Nyní ji veterináři zvětšili o 17 katastrů. „K rozšíření zamořené oblasti došlo v reakci na nedávné pozitivní nálezy a odlovy divokých prasat a rovněž na základě konzultace s Evropskou komisí, která zvětšení zamořené oblasti také doporučila,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.

Katastry spadající od 1. února do zamořené oblasti

  • Území obcí a místních částí Bohuslavice u Zlína, Březůvky, Doubravy, Horní Lhota, Karlovice, Otrokovice-Kvítkovice, Lhota u Malenovic, Loučka I, Loučka II, Oldřichovice, Podhradí, Provodov, Zlín-Salaš, Sehradice, Slopné, Újezd u Valašských Klobouk a Vysoké Pole.

V případě malých záhumenkových hospodářství podle Vorlíčka vzniká velké riziko přenosu nákazy do chovů domácích prasat. „K opatření jsme přistoupili z důvodu větší bezpečnosti. Nechceme, aby nám africký mor prasat přeskočil do chovů,“ vysvětlil Vorlíček. Přesné informace o počtu prasat mají veterináři díky lednovému sčítání chovů v celém kraji.

Osm nakažených divočáků na přelomu roku

V prosinci a lednu bylo nalezeno osm uhynulých a nakažených divočáků mimo původní vysoce rizikovou oblast ohraničenou elektrickými a pachovými ohradníky. Poslední nálezy a odlovy nakažených divočáků se týkaly katastrů Želechovic nad Dřevnicí, Zlína-Kudlova a Lípy. Přiblížily se tak k jižní hranici dosavadní zamořené oblasti.

V Česku se nákaza, která není nebezpečná pro člověka, objevila poprvé loni v červnu na okraji Zlína. Ve vysoce rizikové oblasti vytyčené v okolí krajského města dosud veterináři potvrdili africký mor prasat u 219 uhynulých, ulovených nebo odchycených divokých prasat. Do chovů se zatím nákaza nerozšířila.

 

Autor jap

zdroj: ČTK

Tisk

Další články ke kauze Africký mor prasat:

Agris Online

Agris Online

Agris on-line
Papers in Economics and Informatics
ISSN: 1804-1930


Kalendář


Podporujeme utipa.info