Agris.cz - agrární portál

Výroba piva v EU byla vloni nejvyšší za osm let

6. 12. 2018 | ČTK

Produkce piva v Evropské unii se loni zvýšila o dva miliony na 39,6 miliardy litrů, což je nejvyšší úroveň za osm let. Je to výsledek zejména rekordního vývozu, přispěl k němu ale také rozvoj malých pivovarů a vyšší produkce piv s nízkým obsahem alkoholu. Uvedlo to evropské pivovarnické sdružení Brewers of Europe.

S výrobou 9,3 miliardy litrů producentskému žebříčku vévodí Německo, následují Británie a Polsko. Česká republika je s dvěma miliardami litrů sedmá.

Každé páté pivo jde v současné době na export, z toho třetina za hranice Evropské unie. Největšími vývozci jsou německé a belgické pivovary, export z každé země vloni dosáhl 1,5 miliardy litrů. Česká republika je s objemem 0,46 miliardy litrů na šesté příčce.

Pivovarnictví v Evropské unii se v posledních letech mění. Patrný je růst výroby piv s nízkým obsahem alkoholu a nealkoholických piv, stejně jako rozvoj malých podniků. Tři čtvrtiny z 9500 pivovarů patří velikostí mezi malé a střední firmy.

Ve spotřebě piva na osobu vede s přehledem Česká republika, kde tento údaj za loňský rok činí 138 litrů. Ve druhém Rakousku je to 105 litrů a ve třetím Německu 101 litrů.


Zdroj: ČTK, 6. 12. 2018

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 30.09.2023 10:53