Agris.cz - agrární portál

Zemědělci čelí pichlavému nepříteli. Kvůli bodlákům přicházejí o kukuřici

24. 6. 2019 | Denik.cz

Nevídané množství bodláků na polích s kukuřicí a dalšími plodinami hlásí zemědělci na jihu Moravy. Podle některých silničáři málo udržují příkopy, odkud se nežádoucí rostliny dostávají na pole.

Svoji špatnou zkušenost mají například zemědělci z podniku Moravská Agra ve Velkých Pavlovicích. „Říkáme mu lidově španělský bodlák, ale přesnou mutaci neznám. Obvykle lidé znají pcháč oset, který v polích také škodí. Tento bodlák se do polí dostává nejspíš z neudržovaných příkopů u sinic. My pak musíme vynakládat prostředky na ochranu kultur pěstovaných v sousedství,“ uvedl agronom společnosti Radomír Sedláček.

Jak dodal, jedná se o pole v okolí Bořetic a Pavlovic. „Tento plevel pak doplňuje i blín černý, který se špatně likviduje. Bodlák, o kterém mluvíme, může dorůst až metrové výšky. V kukuřici, kterou jsme ošetřili herbicidy, se v místech kolem bodláků objevila místa pět krát deset metrů, kde kukuřice vůbec neroste,“ doplnil Sedláček.

Ředitel Farmy U Tří dubů Libor Kahoun mluví o největším výskytu bodláků v polích za posledních pět šest let. „Je to trvalý problém. Když mluvíme o polích v okolí silnic druhých a třetích tříd, pak cestáři nesekají příkopy nebo je posekají, až bodláky vysemení. Letos mořádně bodlákový rok,“ konstatoval Kahoun. Silničáři se brání

Silničáři tvrdí, že pravidelnou údržbu příkopů provádějí. „Příkopy u silnic druhých a třetích tříd udržujeme dvakrát ročně. Umíme si představit i častější údržbu, ale znamenalo by to podstatně vyšší nálady. Tato údržba stojí deset milionů korun ročně,“ konstatoval šéf krajských silničářů Zdeněk Komůrka.

Znojemský botanik Radomír Němec si myslí, že se v polích patrně objevuje pcháč oset nebo ostropestřec mariánský. „Pcháč je druh, který se běžně vyskytuje v krajině. Někdy se díky vhodným podmínkám stává agresivnějším a pak zemědělci používají herbicidy,“ nastínil Němec.

Jak dodal, kromě těchto dvou bodláků se třeba i ve městech objevuje ostropes trubil. Ostropestčec mariánský i pcháč jsou známé léčivky. Ostropestřec mariánský má detoxikační účinky a pomáhá při regeneraci jater.

Autor: Dalibor Krutiš


Zdroj: Denik.cz, 24. 6. 2019





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 18.04.2024 23:37