Agris.cz - agrární portál

Vláda o dva týdny odložila debatu o dotacích pro vlastníky lesa

9. 7. 2019 | ČTK

Vláda dnes o dva týdny odložila debatu o novém dotačním programu pro vlastníky lesů postižených kůrovcem. Po zasedání kabinetu to řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Ministerstvo financí chce před souhlasem s podporou 2,5 miliardy korun více informací. Program by měl kompenzovat snížení ceny dříví na trhu.

Podle Tomana je potřeba objasnit některé technické detaily, Evropská komise pak program podle něj notifikuje nejdříve na konci července.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) uvedla, že počítá s uvolněním peněz z vládní rozpočtové rezervy. "Chci se domlouvat s panem ministrem, kolik majitelů lesa se bude hlásit," řekla novinářům.

Vlastníci lesů se podle materiálu ministerstva zemědělství, který má ČTK k dispozici, od konce předloňského roku dostávají s prodejní cenou jehličnatého dříví pod úroveň nákladů nutných k zákonným povinnostem při těžbě dříví, jako je výsadba stromů a jejich následná ochrana. Stát nebude dotací podporovat zisk vlastníků lesa ani zdroje na reprodukci dlouhodobého majetku. Ekonomické škody od roku 2018 do roku 2020 by měly být podle úřadu 32,6 miliardy korun. "Míru spolufinancování vzniklých škod ze strany vlastníků lesa tak lze například pro rok 2018 při srovnání s rokem 2016 odhadnout na minimálně 34 procent," dodává dokument.

Možná podpora by měla být vypočítána jako rozdíl mezi tím, co musí dávat vlastníci lesů na nutné náklady, a hodnotou skutečného prodeje dříví. Stát by chtěl vyplatit letos 1,5 miliardy korun, další miliardu pak v příštím roce. "Objem podpory v následujících letech bude vyčíslen s ohledem na další průběh kůrovcové kalamity a situaci na trhu se dřívím. Ppředpokládá se však nadále nepříznivá situace na trhu se dřívím, nízká úroveň tržních cen dříví, rostoucí úroveň nákladů na péči o les a rostoucí objem jehličnatého dříví z nahodilých těžeb. Pokud dojde v ochraně lesa a na trhu se dřívím k příznivému vývoji situace, bude podpora redukována, popřípadě i zastavena před koncem roku 2021," uvedlo ministerstvo.

Dlouhodobý průměr roční těžby kůrovcového dříví činil do roku 2015 podle odborníků zhruba 1,5 milionu metrů krychlových. Od dubna platí novela zákona, podle níž stát rozdělil Česko na zóny s různými stupni opatření. Na celém území státu nově platí možnost odložit těžbu souší, tedy stromů, ze kterých už kůrovec vylétl, do konce roku 2022.

Signatáři Lesnické výzvy, která sdružuje vlastníky a správce 75 procent plochy českých lesů i dřevozpracovatele, uvedli, že lesníci by letos potřebovali pro boj s kůrovcem kolem sedmi až osmi miliard korun.


Zdroj: ČTK, 9. 7. 2019





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 27.04.2024 19:18