Agris.cz - agrární portál

Okurková sezona 2019: Přichází později a bude slabší

18. 7. 2019 | Denik.cz

Sklizeň okurek se letos kvůli nepřízni počasí rozjíždí později, než bývá zvykem. Pěstitelé proto také očekávají nižší výnosy. Růst zeleniny v květnu zbrzdily nízké teploty, v červnu jej zase oslabilo dlouhé období teplot vysokých. „Stresované rostliny jsou nyní více napadány chorobami a škůdci. Plodů je méně a nedorůstají plné velikosti,“ řekla Deníku tajemnice Zelinářské unie Čech a Moravy Zuzana Přibylová.

„Zatím to nevypadá optimisticky. Jako každý rok během několika posledních sezon do toho vrazilo klín počasí,“ potvrdil Jiří Salamánek ze společnosti efko, jež okurky zpracovává. „Okurky jsou náchylné na velké horko, ale vadí jim i to, když v noci není dostatečné teplo, což zemědělci neovlivní,“ konstatoval Salamánek. „Takové počasí rostlinám ubližuje, a přestože jsou podle našich dodavatelů v dobré kondici, neplodí zdaleka tolik, kolik by mohly,“ podotkl.

Stejně jako v Česku se na nižší úrodě počasí podepsalo i v zahraničí. Většina okurek na českém trhu přitom pochází právě z dovozu, ceny proto budou záviset na jejich dostatku či nedostatku v zemích, jako je Polsko či Nizozemsko.

Znojemské jen naoko

„Znojemské okurky jsou znojemské jen naoko, protože se tam jenom finalizují do nálevů. Právě okurky jsou jedním ze symbolů naprosté ztráty soběstačnosti Česka v produkci zeleniny,“ uvedl pro Deník zemědělský analytik Petr Havel.

Jedním z důvodů, proč se zeleniny v tuzemsku nepěstuje dostatek pro domácí spotřebu, je zvyk spotřebitelů sahat po nejlevnějších produktech. „U polních okurek, zejména nakladaček, souvisí další významný problém s vysokou náročností na ruční práci,“ dodala Přibylová. České zelinářství navíc čelí významnému nedostatku pracovníků.

Autor: Jiří Janda


Zdroj: Denik.cz, 18. 7. 2019

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 23.01.2022 19:37