Agris.cz - agrární portál

Svaz: Výroba piva v srpnu meziročně klesla o 13,6 procenta

11. 10. 2019 | ČTK

Výstav českých pivovarů se v srpnu meziročně snížil o 13,6 procenta, sdělila dnes ČTK výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová. Údaje v hektolitrech neuvedla. Důvodem poklesu bylo chladnější a deštivější počasí než před rokem, výroba pro český trh tak klesla o 15,2 procenta. Snížil se ale také export, v srpnu meziročně o 8,5 procenta. Svaz v posledních letech v této době informoval o výsledcích za celou sezonu, letos ale chce tyto údaje zveřejnit až spolu s daty za září.

"Srpnový pokles se proporcionálně projevil napříč všemi druhy piva i typy obalů. Struktura tuzemského trhu tak zůstala víceméně nezměněna. Trvá postupné posilování ležáků na úkor výčepního piva. Dominují světlá piva a roste obliba piva čepovaného z tanků a také nápojů na bázi piva, tzv. pivních mixů," řekla Ferencová.

Druhý prázdninový měsíc byl letos podle ní provázený jak deštěm, tak bouřkami. Obloha byla ale deštivější i proti červenci. "Spotřeba piva a na ni navázaná výroba tak klesly i ve vzájemném porovnání těchto dvou měsíců," dodala.

Tuzemské pivovary loni vyrobily rekordních 21,3 milionu hektolitrů piva, meziročně o 4,7 procenta více. Po předloňském poklesu výroby se tak vrátily k růstu. Za zvýšením produkce stálo hlavně pivo určené na vývoz, jehož výroba se meziročně zvýšila o 11,8 procenta. Vyšší loni byla i tuzemská spotřeba piva, stoupla o 2,9 procenta na 16,5 milionu hektolitrů. Na obyvatele se tak v ČR loni vypilo 141 litrů, o šest velkých piv meziročně více.


Zdroj: ČTK, 11. 10. 2019

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 02.07.2020 10:57