Agris.cz - agrární portál

Členka rodu Odkolek žaluje United Bakeries kvůli používání značky

18. 10. 2019 | pekarske-technologie.cz

Pekárenská společnost United Bakeries čelí žalobě kvůli používání značky Odkolek. U Městského soudu v Praze jej zažalovala Lucie Frederika Groene Odkolek, členka podnikatelského rodu Odkolků. Požaduje, aby firma patřící do holdingu Agrofert prokázala, že příjmení jejích předků používá se souhlasem rodiny.

Dvojku na českém trhu United Bakeries koupil letos Agrofert prostřednictvím Penamu, který je největší tuzemskou pekárenskou společností. Ve sporu Agrofert argumentuje tím, že vlastní zapsanou ochrannou známku Odkolek.

Právní zástupce United Bakeries se k tomu staví tak, že Odkolek je prý jen slovo, které patří bez výjimky jim. To je naprosto absurdní. Moc dobře vědí, že Odkolkové jsou velmi starý český šlechtický rod,“ řekla zakladatelka nadačního fondu Odkolek Lucie Frederika Groene Odkolek pro deník E15, který o žalobě informoval.

Agrofert: Vlastníme ochrannou známku

Podle mluvčího holdingu Agrofert Karla Hanzelky je firma United Bakeries výlučným vlastníkem zapsané ochranné známky Odkolek. „Užívá ji oprávněně a v souladu s právními předpisy. Tvrzení paní Groene společnost zcela odmítá,“ uvedl Hanzelka.

Lucie Frederika Groene Odkolek se naopak domnívá, že užíváním jména Odkolek bez souhlasu rodiny mohlo dojít k porušení osobnostních a v případě ochranných známek i autorských práv. „United Bakeries se dlouhodobě prezentuje jako ´pekárny Odkolek´, své výrobky označuje ´Odkolkovy´ a pořádá soutěž o ´Cenu Františka S. Odkolka,“ stojí podle deníku v žalobě.

Ve spisu se hovoří také o tom, že Groene Odkolek několikrát jednala s vedením společnosti United Bakeries ohledně vznikajícího nadačního fondu Odkolek. Jeho úkolem bylo sbírat peníze na opravu hrobky rodiny Odkolků na Malostranském hřbitově a další projekty. První stání by se mohlo konat v řádech měsíců. Případem se podle mluvčí pražského městského soudu Markéty Puci bude zabývat soudkyně Martina Vacková.

 

Autor: redakce


Zdroj: pekarske-technologie.cz, 18. 10. 2019

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 04.07.2020 08:23