Agris.cz - agrární portál

Na krůtí farmě v Maďarsku se objevila ptačí chřipka

14. 1. 2020 | ČTK

Na velké krůtí farmě na severozápadě Maďarska se objevila ptačí chřipka, podle úřadů jde o silně patogenní subtyp H5N8. Utraceno tak musí být všech více než 50.000 ptáků. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Ptačí chřipka se v minulých týdnech objevila rovněž na Slovensku a v Polsku a i tam šlo o subtyp H5N8. Dnes byl v Polsku nahlášen další případ nákazy. Čeští veterináři kvůli tomu zavedli mimořádné kontroly masa dováženého z těchto zemí.

Na konci loňského a na začátku letošního roku byly zaznamenány případy nákazy ptačí chřipkou nejméně na pěti drůbežích farmách v různých částech Polska. I tam jí zprvu onemocněly krůty.

Dnes byl nahlášen nový případ ptačí chřipky ve Velkopolském vojvodství v západní části země. Objeven byl na husí farmě - všech 6000 tamních opeřenců čeká likvidace, řekl agentuře Reuters mluvčí regionu Tomasz Stube. I v tomto případě jde podle polské agentury PAP o subtyp H5N8. Polsko je největším producentem drůbeže v Evropské unii.

Desátého ledna pak výskyt ptačí chřipky v malochovu na jihu země potvrdily slovenské úřady. Ptačí chřipka na Slovensku byla zjištěna v malochovu u Nitry. Chovatel nahlásil úhyn tří kusů z celkového počtu 22 kusů drůbeže.

Předběžné výsledky vyšetřování ukázaly, že drůbež, která byla chována v otevřeném prostoru, se nakazila volně žijícím ptactvem.

Slovenští veterináři nařídili opatření, jejichž cílem je nákazu utlumit a zabránit jejímu dalšímu šíření. Například v okolí tří kilometrů od místa nákazy zřídili ochranné pásmo.

V České republice se ptačí chřipka objevila po deseti letech v roce 2017 a tehdy zasáhla i další evropské země. Kvůli nákaze bylo nutné utratit v Evropě miliony kusů drůbeže. Ptáci měli téměř výlučně virus H5N8, u kterého se dosud neprokázal přenos na člověka. V českých chovech bylo kvůli nemoci tehdy vybito 98.000 ptáků, většinou v komerčních chovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy.


Zdroj: ČTK, 14. 1. 2020





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 06.05.2024 14:27