Agris.cz - agrární portál

V Berlíně protestovali včelaři kvůli používání glyfosátu

16. 1. 2020 | ČTK

Dvojice braniborských včelařů dnes na protest proti agrární politice německé vlády složila před berlínským sídlem ministerstva zemědělství dvě a půl tuny medu kontaminovaného glyfosátem, část včelího produktu pak vylila na schody budovy. Původně se očekávalo, že pár přiveze do Berlína čtyři tuny medu, které kvůli obsahu kontroverzního herbicidu musí zničit.

Včelaři tvrdí, že ministryně zemědělství Julia Klöcknerová činí jen málo pro ochranu včel a zajištění druhové rozmanitosti. Ministerstvo ale podle agentury DPA v prohlášení uvedlo, že braniborský případ, kdy obsah glyfosátu v medu překročil hraniční množství stanovené Evropskou unií, je pouze ojedinělý.

Glyfosát vyvinula společnost Monsanto, která herbicid uvedla na trh pod obchodním názvem Roundup. Firmu Monsanto předloni v červnu koupil německý agrochemický a farmaceutický konglomerát Bayer, který kvůli zdravotním dopadům herbicidu čelí tisícovkám žalob.

Chemickou látku glyfosát označuje Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny za pravděpodobně karcinogenní. Naopak Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) a Evropská agentura pro chemické látky (ECHA), o jejichž posudky se opírá Evropská komise, považují glyfosát za neškodný.

zpt mka


Zdroj: ČTK, 16. 1. 2020

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 25.05.2020 03:22