Agris.cz - agrární portál

Včel ubývá. Problém ve městech? Okrasné stromy, říká zoolog Antonín Přidal

20. 7. 2020 | Denik.cz

Po letošní zimě uhynula asi pětina včelstev. Může za to letošní sucho, chemizace a výsadba plodin, které dávají méně nektaru. Podle Antonína Přidala z Ústavu zoologie, rybářství, hydrobiologie a včelařství Agronomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně by včelařům prospěla vhodnější skladba rostlin a stromů.

Které plodiny mají málo nektaru?

Mezi takové patří řepka, u které jsou v současné době pěstované odrůdy na mnoha místech z hlediska poskytování nektaru a pylu zcela bezvýznamné. S řepkou navíc souvisí její nadměrná chemizace, kvůli které včelstva slábnou. Ve městech jsou pak problematické často sekané trávníky a vysazování okrasných stromů, jako je například sakura, které nemají nektar vůbec.

Co doporučujete v Česku pěstovat, aby měly včely nektaru dostatek?

Doporučuji zajistit pastvu výsadbou medonosných dřevin, jako jsou vrby, ovocné druhy a lípy. Celkově jsou vhodné hmyzosnubné rostliny (které jsou závislé na opylení hmyzem, pozn.red.), například více jetelovin.

Jak by se měli včelaři chovat, aby byly jejich včely zdravé?

Vyhledávat pro chov oblasti s dostatečně pestrou pastvou. Včelaři dále mohou svým včelstvům pomoci sledováním migračních vln roztočů a včas je likvidovat nejlépe přírodně identickými varroacidy.

Mohou včelaři vůbec nějak bojovat se suchem, které ničí včelám pastvu?

To v podstatě není možné. Protože kromě plodin, jejichž závlaha tu a tam možná je, nelze zalévat celou krajinu. 

Autor: Eva Matějková


Zdroj: Denik.cz, 20. 7. 2020

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 24.06.2024 04:52