Agris.cz - agrární portál

Skupina Photon postavila v Peru deset úpraven pitné vody

10. 11. 2020 | ČTK

Photon Water Technology, která je dceřinou společností solární skupiny s českými kořeny Photon Energy, postavila v Peru deset úpraven pitné vody. Vznikly v malých obcích a komunitách v regionech Tacna a Cusco v letech 2018 až 2020, tamním obyvatelům zajistí dlouhodobě spolehlivou dodávku zdravotně nezávadné vody. ČTK to dnes sdělil mluvčí Photon Energy Martin Kyslý.

Celková cena tříletého projektu byla podle něj 9,6 milionu korun (357.000 eur), z toho 4,8 milionu korun (178.500 eur) pokryla dotace České rozvojové agentury. Kyslý podotkl, že projekt se podařilo završit i přes nepříznivou situaci vyvolanou celosvětovou pandemií covid-19. Letošní podpora České rozvojové agentury podle něj činila 663.000 korun, z celkového ročního rozpočtu 1,3 milionu korun. Zbytek financovala Photon Water Technology z vlastních zdrojů.

"Obchodní aktivity v Peru včetně dodávek malých úpraven vody by nebyly možné bez podpory další společnosti z naší skupiny Photon Energy Perú S.A.C. založené v listopadu 2018. To se znovu potvrdilo v letošním roce, kdy byla většina světových ekonomik zasažena pandemií koronaviru," řekl dnes ředitel Photon Water Technology Petr Kvapil.

Kyslý uvedl, že v říjnu letošního roku byla v rámci projektu darována malá úpravna vody univerzitě Universidad Nacional Jorge Basadre Grohmann v Tacně. Zařízení bude využito jak ve výzkumných projektech, tak k výrobě upravené vody pro zaměstnance a studenty univerzity, sdělil.

"S univerzitou, která se čistírenskými technologiemi aktivně zabývá v rámci řešení projektů vědy a výzkumu, jsme první kontakty navázali v roce 2019, kdy její zástupci vyjádřili zájem o spolupráci, a to nejen na dodávkách úpravárenských technologií ke konkrétním řešeným projektům, ale i v rámci přenosu našeho know-how," uvedl Kvapil.

Kyslý doplnil, že zkušenosti a dosažené výsledky z projektu umožní Photon Water nabídnout řešení v dalších oblastech Peru a ostatních latinskoamerických zemích, kde vzhledem k vulkanické činnosti či negativním dopadům těžby nerostů značná část obyvatelstva konzumuje vodu silně kontaminovanou nebezpečnými solemi, borem a kovy, jako jsou arsen, olovo a rtuť. "Nízká kvalita pitné vody představuje naléhavý problém pro celý tento region," dodal.

Česká rozvojová agentura je státní organizace, která působí pod ministerstvem zahraničních věcí. Jejím hlavním cílem je snížení chudoby, zlepšení kvality života a podpora udržitelného rozvoje ve světě. Hospodaří s ročním rozpočtem téměř 500 milionů korun a realizuje rozvojové projekty ve 12 partnerských zemích.

Photon Energy byla založena v roce 2008 v Praze, současné sídlo má v Amsterdamu. Photon Water Technology je dceřinou společností skupiny zaměřující se na vývoj a poskytování systémů čištění, sanace a úpravy vody pro celosvětovou realizaci.


Zdroj: ČTK, 10. 11. 2020

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 01.10.2022 10:05