Agris.cz - agrární portál

Na pulty míří neotřelá kombinace chleba a ovocných plodů

21. 1. 2021 | pekarske-technologie.cz

Obchodní řetězec Penny se po uvedení chleba ze cvrčků pokusil o další unikátní experiment a kombinuje tak běžnou potravinu jako je chléb s hlohem peřenoklaným. Penny tak reaguje na zvyšující se poptávku zákazníků po zdravém pečivu a nabízí jim navíc ještě originální produkt, který není nikde jinde k dostání. Chléb neobsahuje mouku, droždí ani éčka a je tedy určen milovníkům zdravé výživy. Navíc pochází plody hlohu peřenoklaného, které se k výrobě chleba používají, výhradně od českého dodavatele Karla Tůmy, jež je jediným certifikovaným pěstitelem této plodiny v EU.

Seznamte se s hlohem peřenoklaným

Hloh peřenoklaný je rostlina s drobnějšími plody, asi 3 až 4 cm velkými, které připomínají křížence malých jablíček a šípků. Tato plodina pochází z Číny, kde se používá jako ovoce i lék. Plody jsou šťavnaté, lahodné a mají charakteristickou nakyslou chuť. Oproti našim běžným odrůdám hlohu je chuť mnohem příjemnější.

Chléb s přídavkem hlohu peřenoklaného je sice novinkou, avšak běžně se plody konzumují syrové, ve formě marmelád, sirupů, zavařenin, kandovaného či sušeného ovoce nebo i kapslí.

Hloh peřenoklaný, léčivý dar přírody

Jak již bylo zmíněno, hloh peřenoklaný je nejen chutný, ale má i mnohé léčivé účinky. V tradiční čínské medicíně léčí různé zdravotní problémy.

Má silné antibakteriální a antioxidační účinky, je cenným zdrojem vitaminů A, C, E, K a také železa, vápníku a hořčíku. Obsah vitaminu C je dokonce 773,4 mg/kg, přičemž u jablek je to pro srovnání 48 mg/kg. Dá se tedy říct, že se může pyšnit titulem superpotravina.

A s jakými neduhy nám tedy může pomoci?
  • napomáhá snižování krevního tlaku i cholesterolu
  • posiluje činnost srdce
  • uvolňje cévy
  • napomáhá trávení
  • zmírňuje následky stresu
  • rozpouští ledvinové kameny

Hloh peřenoklaný má i další příznivé účinky a jeho spojení s pečivem je dozajista zajímavým pokusem o ozvláštnění nabídky.

Autor: redakce


Zdroj: pekarske-technologie.cz, 21. 1. 2021





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 29.03.2024 11:48