Agris.cz - agrární portál

Pivovarský povoz v Plzni nepřerušil jízdy v pandemii ani na den, pivo nevozí

5. 5. 2021 | ČTK

Koňský povoz, který 32. rokem rozváží celý rok plzeňské pivo po restauracích a hospodách v Plzni, nepřerušil jízdy ani za koronaviru. Každé pondělí a úterý vyráží aspoň na dvě hodiny po hlavních místech v centru. I když na korbě vozu už rok nerozvezl ani sud s pivem, lidem koně v ulicích zlepšují náladu. ČTK to dnes řekla formanka Jana Šůsová, která převzala otěže po svém otci Janovi v roce 2006.

"Jezdíme dvakrát týdně a myslím si, že je to v dnešní době dost dobrá vzpruha. Spousta lidí má radost. Děti koně hladí. Dospělí říkají, že mají hned lepší náladu," řekla Šůsová. Ještě v březnu bylo centrum prázdné, teď už je to veselejší. "Lidí tu už je opravdu o hodně víc. Jedeme i dneska, i když strašně fouká. Dala jsem si cihlu do kabátu a pevně se držím opratí," uvedla. Kde je volno, povoz na 20 minut zastaví a pak jede dál. "Před chvilkou jsme vezli chlapečka na šejtroku (sedadlo kočího před korbou) a říkal mi: A víš, jak se s tím jezdí? Já bych ti to ukázal, ale ono by ti to mohlo odjet," dodala.

Před pandemií povoz vozil až 25 klasických padesátilitrových sudů, každý den do dvou hospod. Směřoval i do vzdálenějších čtvrtí jako Doubravka a Doudlevce.

"Nedávno se nějaký pán divil, proč nevozíme pivo. Řekla jsme mu, že u nás máme zavřené hospody," uvedla. Šůsová dnes jezdila s koňmi Benem a Barnou, doma má Bajku a ve výcviku mladého Breta. Vyjíždí po 08:00 z okrajové části Újezd pět kilometrů do Prazdroje, pak jednotky kilometrů po městě a domů se vrací kolem 14:00. Neví o jiném pivovaru v ČR, který by rozvážel pivo povozem.

Prazdroj vozíval pivo do hospod výhradně na koňských povozech od založení v roce 1842 do roku 1913, kdy koupil první nákladní auta. Na delších vzdálenostech začala koně vytlačovat železnice. Po druhé světové válce do roku 1957 už měl koně pouze v areálu pivovaru. S nápadem obnovit koňský rozvoz piva po Plzni přišel před emigrací do Německa v roce 1981 bývalý sládek Ivan Hlaváček z nejznámější pivovarské rodiny. Měli jezdit dvakrát týdně do restaurace u Salzmannů, nejstarší v Plzni z roku 1637. "Měl jsem to dohodnuté s panem Šůsem, ale policajti a komunisti mi to zatrhli. Nejdřív chtěli, aby za koněm někdo chodil a sbíral trus a nakonec závodní výbor řekl, že ne, že to je vzpomínka na staré časy," řekl dnes ČTK Hlaváček, který se po roce 1989 do Plzně vrátil a založil developerskou skupinu InterCora.

Václav Prokš 


Zdroj: ČTK, 5. 5. 2021

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 14.06.2024 11:38