Agris.cz - agrární portál

Pivovar Radegast v Nošovicích vybudoval novou varnu za 250 milionů Kč

23. 6. 2021 | ČTK

Pivovar Radegast v Nošovicích na Frýdecko-Místecku vybudoval novou varnu za 250 milionů korun. Po loňském dokončení plechovkové linky a automatizovaného centrálního skladu jde o další etapu navýšení výroby piva, kapacita varny se zvýšila zhruba o 20 procent. Novinářům to při dnešním slavnostním otevření varny řekl manažer pivovaru Radegast Ivo Kaňák.

"Jsme na ni strašně hrdí," řekl. V pivovaru jde o třetí varnu: první je v provozu od roku 1970, druhá od roku 1994. "Myslím, že jsme čas v pandemii využili naprosto fantasticky. Vedle běžného provozu pivovaru jsme napnuli všechny síly a připravili kapacitně pivovar do budoucna," řekl manažer.

Pivovar zaměstnává přibližně 400 lidí. Nová varna je pro Radegast třetí velkou investicí v řadě, přičemž plechovková linka a sklad s robotickými vozíky přišly na 600 milionů korun.

"Všechny investice jsme dělali hlavně proto, že momentálně nám roste poptávka hlavně po pivu Radegast a my, abychom naplnili kapacity stáčíren, tak jsme byli nuceni zvednout kapacitu varny. Kapacita varny se navýšila zhruba o 20 procent, takže dneska jsme schopni uvařit 72.000 hektolitrů piva za týden," řekl Kaňák.

Radegast je nyní schopen vyrábět až 2,6 milionu hektolitrů piva ročně. Nová varna je zatím ve zkušebním provozu. Stavět se začala loni v září a první várku piva v ní pivovar uvařil 2. dubna.

Kaňák řekl, že jasným trendem posledních let byl nárůst poptávky po pivu v plechovkách a mírně i v lahvích. Prodej piva v těchto obalech Radegastu vzrostl i loni a letos, ovšem na úkor piva v sudech a tancích, protože restaurace a bary byly dlouho zavřené. Restaurace se nyní znovu rozjíždějí a pivovar doufá, že se prodej sudového piva vrátí do stavu před vypuknutím koronavirové pandemie.

"Výpadek, který jsme měli v první polovině roku, už v letošním roce nedoženeme, což se asi nepodaří žádnému pivovaru, i přestože jsme měli velký nárůst na pivech v prodejnách. Ale myslím si, že jsme připraveni na, řekněme, první normální rok 2022 naprosto fantasticky," řekl Kaňák.

Uvedl, že během uzavření restaurací se pivovar podnikům snažil pomáhat, aby přežily. Měl pro ně různé programy, ale také jim například pomohl zlikvidovat pivo s prošlou spotřebou, které hospody nemohly prodat. "Sice nám to rvalo srdce, když jsme viděli svoz toho, čemu věnujeme celý život, obrovskou péči a úsilí, a museli jsme to vylít do kanálu za účasti celní správy. To už by nikdo z pivovarských nechtěl zažít a doufám, že se to nikdy opakovat nebude. To jsme udělali na vlastní náklady, odlehčili jsme restauracím a hospodám, protože to byla další zátěž, se kterou se musely vyrovnávat," řekl Kaňák.

Pivovar Radegast vznikl kvůli potřebě navýšení kapacity výroby piva v kraji po uzavření pivovaru v Karviné kvůli poddolování v roce 1953. O umístění nového pivovaru do Nošovic se rozhodlo zejména kvůli dostupnosti kvalitní čisté vody z horské nádrže Morávka. První várku piva v pivovaru Radegast uvařili 3. prosince 1970. V 90. letech se Radegast stal součástí skupiny Plzeňský Prazdroj, která je dnes největší pivovarnickou skupinou v Česku. Od roku 2017 ji vlastní japonská skupina Asahi.

 

Vlastimil Vyplel dr


Zdroj: ČTK, 23. 6. 2021





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 18.05.2024 21:24