Agris.cz - agrární portál

Značku Regionální potravina v Karlovarském kraji má bio máslo i sušená řepa

9. 8. 2021 | ČTK

Krušnohorská pečeně, děpoltovické bio máslo nebo žlutická sušená řepa jsou mezi devíti výrobky, které mohou nově v Karlovarském kraji používat čtyři roky značku Regionální potravina. ČTK to dnes oznámila mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu Lenka Rezková. O prestižní značku se letos v kraji ucházelo 84 produktů od 17 výrobců, největší zájem byl o kategorii alkoholických a nealkoholických nápojů.

"Velmi nás těší stále rostoucí zájem o soutěž, letos se nám přihlásilo velké množství výrobků, dokonce více než v minulých letech. Je zde i značné množství zcela nových výrobců, kterým se také podařilo vyhrát," uvedl koordinátor Regionální potraviny Karlovarského kraje Lukáš Vacek.

V soutěži v kategorii masných tepelně opracovaných výrobků uspěla Krušnohorská pečeně Roman Krčmy z Karlových Varů. Jako nejlepší masný trvanlivý výrobek porotci vybrali hovězí svíčkovou ze Statku Hlinky. V kategorii sýrů získal ocenění sýr Adam ze Statku Bor Zeos, v kategorii ostatních mléčných výrobků děpoltovické bio máslo od Jiřího Kubernáta z Děpoltovic. V kategorii pekařských výrobků uspěl bezlepkový veganský jablečný koláč Markéty Pavelkové z Lokte a v kategorii cukrářských výrobků pařížský dort od Jany Bystřické z Nové Role. Z alkoholických a nealkoholických nápojů vybrala hodnoticí komise pšeničný speciál z pivovaru Permon. V kategorii Ovoce a zelenina v čerstvé nebo zpracované formě zabodovala žlutická sušená řepa červená chipsy od výrobce Regent Plus Žlutice. Ocenění získalo také podestýlkové vejce ze statku Zephyr Františkovy Lázně.

Soutěž Regionální potravina je projektem ministerstva zemědělství na podporu malých a středních zemědělců a producentů potravin. Ocenění můžou získat pouze producenti zemědělských a potravinářských výrobků do 250 zaměstnanců. Oceněný výrobek má právo užívat značku Regionální potravina na svém obalu čtyři roky. V současné době je oceněno 407 produktů od 312 výrobců.

Kromě soutěže ministerstva zemědělství uděluje regionální značku také Karlovarský kraj v soutěži Dobrota Karlovarského kraje. V letošním ročníku se soutěže zúčastnilo 15 zemědělských a potravinářských výrobců se 39 výrobky. Komise hodnotitelů vybrala 15 nejlepších výrobků v pěti kategoriích. Ocenění krajské značky kvality dostal například výrobce Josef Pelant, Roman Krčma, Karlovarská pekárna nebo Pivovar Rudohor.


Zdroj: ČTK, 9. 8. 2021

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 29.11.2021 21:17