Agris.cz - agrární portál

Mezinárodní organizace pro cukr zhoršila výhled na nadcházející rok

27. 8. 2021 | ČTK

V sezoně 2021/2022 bude na světovém trhu chybět kvůli vyšší spotřebě zhruba 3,8 milionu tun cukru. Předpověděla to dnes Světová organizace pro cukr (ISO), která tak zhoršila svůj výhled z května. Tehdy očekávala, že deficit se bude pohybovat kolem 2,6 milionu tun. Příští sezona začíná v říjnu.

Aktualizovaný výhled je také horší ve srovnání s tím, co čekají analytici. Ti v anketě agentury Reuters minulý týden odhadli deficit na trhu s cukrem v nadcházející sezoně na dva miliony tun.

"V minulém roce spotřeba cukru kvůli koronavirové epidemii začala poprvé po 40 letech klesat. Důvodem bylo uzavření restaurací nebo omezení společenských akcí, což mělo vliv na pokles spotřeby slazených nápojů. Na druhou stranu měli lidé během lockdownů tendenci se předzásobovat základními potravinami, kam spadá právě i cukr," řekl ČTK analytik Golden Gate CZ Pavel Ryba.

Vliv na další vývoj bude mít podle něj mimo jiné právě koronavirová situace. Nicméně vzhledem k pokračujícímu očkování neočekává, že by jednotlivé země přistupovaly k nějakým drastickým lockdownům. To, že u růstu spotřeby cukru nejde o krátkodobý výkyv. je patrné i z toho, že roste prakticky od konce loňského prvního pololetí. Spolu s rostoucí spotřebou a zvyšujícím se deficitem pak začala růst i cena cukru, dodal Ryba.

ISO je mezivládní organizace se sídlem v Londýně. Ve čtvrtletní aktualizaci také uvádí, že produkce cukru bude proti minulé sezoně vyšší o 0,2 procenta a dosáhne 170,6 milionu tun. U spotřeby čeká ISO nárůst o 1,6 procenta na 174,5 milionu tun.

Rozsah očekávaného deficitu na světovém trhu s cukrem v nynější sezoně 2020/2021 organizace snížila na 1,5 milionu tun. Dosud schodek odhadovala na 3,1 milionu tun.

Produkce cukru v Brazílii podle odhadu organizace v nadcházející sezoně klesne na 34,4 milionu tun z 38,9 milionu tun, s nimiž ISO počítá v nynější sezoně. V Indii organizace čeká nepatrný pokles produkce, a to na 30,7 milionu z předpokládaných 31 milionů tun v nynější sezoně.

V některých zemích se ale čeká růst produkce. Například v Thajsku na devět milionů z očekávaných 7,1 milionu tun v nynější sezoně, v Evropské unii pak na 14,9 milionu z předpokládaných 13,9 milionu tun.


Zdroj: ČTK, 27. 8. 2021





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 26.05.2024 16:45