Agris.cz - agrární portál

Nejvíce nejlepších nabídek v miliardovém tendru Lesů ČR mají Uniles a LDF Rožnov

27. 10. 2021 | ČTK

Nejvíce nejlepších cenových nabídek v pětimiliardovém lesnickém tendru 2022+ státního podniku Lesy České republiky (LČR) podaly společnosti Uniles a LDF Rožnov. Z celkem 46 soutěžených jednotek má každá z nich šanci uspět na sedmi jednotkách, a získat tak sedm kontraktů. ČTK to zjistila z přehledu podaných nabídek, který Lesy ČR zveřejnily na webu. Lesy ČR spravují téměř polovinu lesů v zemi.

Po šesti kontraktech mají naději získat společnosti Stora Enso Wood Products Ždírec, Opavská lesní a Jihozápadní dřevařská. Na čtyřech jednotkách by mohla pro státní lesy pracovat společnost Kloboucká lesní. Získat alespoň jednu zakázku má naději 14 firem ze 40, které se do tendru přihlásily. Celkem firmy podaly 403 nabídek.

Termín pro elektronické podání nabídek vypršel 19. října. Proces hodnocení nabídek obvykle trvá několik týdnů. Lesy ČR dříve uvedly, že výsledky hodnocení nelze předjímat. Celý tendr bude ukončen až v momentě, kdy budou smlouvy na všech územních jednotkách uzavřené, upozornil podnik.

Úspěšní zájemci o zakázky budou pro podnik pracovat od ledna 2022 podle pětileté smlouvy. V tendru 2022+ je odhadovaná hodnota lesnických prací pět miliard korun a objem dřeva k těžbě je pět milionů metrů krychlových. Tendr se týká v souhrnu území o rozloze asi 200.000 hektarů, jde tedy o necelou pětinu lesů spravovaných státním podnikem. Ročně by firmy vzešlé z tendru měly zalesnit asi 15.000 hektarů lesa.

Soutěže jsou dvojího typu. Na 34 jednotkách budou lesnické firmy dělat takzvanou komplexní zakázku, tedy zalesňovat a těžit dřevo, které budou samy i prodávat. Na 12 jednotkách budou firmy dělat pouze pěstební práce, půjde o lokality na Moravě, kde je třeba obnovit porosty po kůrovcové kalamitě.

Na 12 pěstebních zakázek podaly firmy 78 nabídek. Na 34 komplexních zakázek podniku přišlo 325 nabídek. LDF Rožnov má tři nejlepší cenové nabídky v pěstební činnosti a čtyři na komplexní zakázce. Uniles má všech sedm nejlepších nabídek na komplexní zakázce.

Vítězem loňského tendru 2021+ pro léta 2021 až 2025 se stala těžařská firma Uniles z koncernu Agrofert. Z 29 soutěžených jednotek získala 12. Na druhém místě skončila s pěti podepsanými smlouvami firma Kloboucká lesní a na třetím se čtyřmi kontrakty firma Aclesia.

Zdeněk Rychtera


Zdroj: ČTK, 27. 10. 2021

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 21.05.2022 11:25