Agris.cz - agrární portál

Mezi nejcitovanějšími výzkumníky světa je český vědec Roman Pavela z Výzkumného ústavu rostlinné výroby

25. 11. 2021 | VÚRV

V listopadu zveřejnila společnost Clarivate Analytics žebříček nejcitovanějších výzkumníků světa, ve kterém každoročně představuje vědce, jejichž publikace patří mezi jedno procento nejcitovanějších prací v daném oboru. Mezi oceněnými je letos také Doc. Ing. Roman Pavela, Ph.D., který se dlouhodobě věnuje výzkumu botanických pesticidů.

Seznam „Highly Cited Researchers“ letos představuje přes 6 600 vědců zastupujících 1 300 institucí ze 70 zemí ve 21 výzkumných oblastech nebo napříč různými obory.  Prestižní seznam je každoročně sestavován na základě analýzy publikací v databázi Web of Science.

V elitní skupině je letos také 10 výzkumníků, působících na tuzemských výzkumných ústavech či univerzitách. Roman Pavela je z nich jediných Čechem, který reprezentuje obor zemědělských věd. Současně patří mezi pouhých 125 výzkumníků na světě, kteří se v oblasti zemědělského výzkumu do prestižního seznamu probojovali. Do seznamu „Highly Cited Researchers“ byl poprvé zařazen v roce 2019.

Doc., Ing. Roman Pavela, Ph.D, je renomovaný vědec a mezinárodně uznávaný odborník v oblasti výzkumu biologicky aktivních látek získávaných z léčivých a aromatických rostlin. Specializuje se na jejich využití a spolu se svým týmem má patentově chráněnou celou řadu přípravků pro ochranu rostlin. Je popularizátorem zemědělské vědy a autorem řady knih pro veřejnost se zaměřením na biologickou ochranu rostlin a byliny. Působí ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby, v.v.i. v Praze–Ruzyni jako vedoucí týmu Sekundární metabolity rostlin v ochraně plodin.

„Rostliny jsou studnicí různých biologicky aktivních látek, které nás denně překvapují svojí účinností. Mezi nimi je řada takových, které nás dokáží lépe připravit na stres či umí harmonizovat náš imunitní systém. Dokonce se v zahraničí úspěšně používají při prevenci, léčbě a následné rekonvalescenci pacientů s nákazou COVID-19,“ říká Roman Pavela o svém výzkumu.

Mezi dalšími oceněnými s působištěm v České republice byli Radek Zbořil (VŠB - Technická univerzita Ostrava), Dmitry M. Chudakov (Masarykova univerzita v Brně), Francesco   de Bello (Akademie věd České republiky), Tomáš Jungwirth (Akademie věd České republiky), Jan  Pergl  (Botanický ústav AV ČR), Petr Pyšek (Akademie věd České republiky), Petr       Baldrian (Akademie věd České republiky)

Kamil Kuca (Univerzita Hradec Králové), Ondřej Novák (Akademie věd České republiky).

Výzkumný ústav rostlinné výroby

VÚRV, v. v. i. je největším pracovištěm aplikovaného výzkumu v České republice, zaměřeným na rostlinnou výrobu a příbuzné obory. Kromě hlavního pracoviště v Praze-Ruzyni má výzkumné a pokusné stanice i další pracoviště po celé ČR, včetně vlastní vinice na Karlštejně. Vedle tradičních oborů, jako jsou rostlinná výroba, agroekologie, genetika a šlechtění, výživa rostlin či rostlinolékařství se výzkum zaměřuje na udržitelné systémy zemědělského hospodaření, rozvoj rostlinných biotechnologií a molekulární biologie, oblasti kvality a bezpečnosti potravin a v oblasti produkce a zpracování nepotravinářských plodin i bioodpadů.

Informace k Highly Cited Researchers – press kit https://recognition.webofscience.com/awards/highly-cited/2021/

Odkaz na fotografie:

https://drive.google.com/drive/folders/1l87FPIirKCMU3JzfGkCGU0ZgwiKgBrRb?usp=sharing


Zdroj: VÚRV, 25. 11. 2021





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 27.04.2024 07:39