Agris.cz - agrární portál

Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech v příštím roce zvýší cenu vody

29. 11. 2021 | ČTK

Vodohospodářské sdružení obcí západních Čech, kam patří většina obcí Karlovarska i některé obce Sokolovska a Tachovska, zvýší v příštím roce cenu vodného a stočného v průměru o 6,9 procenta. Cena za odebraný a odkanalizovaný metr krychlový vody tak bude 79,46 Kč s DPH. Zdražení souvisí s růstem cen vstupních energií, surovin i materiálů, uvedlo dnes sdružení v tiskové zprávě.

"S přihlédnutím k předpokládanému vývoji inflace v roce 2022 jsme museli přistoupit k navýšení vodného a stočného na území členských obcí sdružení, abychom udrželi dosavadní úroveň služeb a zajistili nezbytné investice do obnovy, modernizace a dostavby vodovodních a kanalizačních systémů. I přes toto zvýšení však naše cena v roce 2022 nadále zůstane hluboko pod celorepublikovým průměrem," uvedl předseda sdružení Alexandr Žák. Průměrná cena vodného a stočného v ČR letos činí přibližně 93 korun za metr krychlový. Od ledna ale zřejmě stoupne.

Cena vody se skládá ze dvou částí. První část tvoří platba za odebrané množství vody, druhou pak paušální poplatek, který je daný velikostí vodoměru. Cena za metr krychlový vody bude v příštím roce 79,46 Kč, letos činí 74,32 Kč. Poplatek za nejmenší a nejčastěji používaný vodoměr bude 2230 Kč za rok, letos je 2087,25 Kč. Zvýší se i ostatní paušální poplatky za větší vodoměry.

Podle Žáka vodohospodářské sdružení v posledních dvou letech zaznamenalo výrazný pokles spotřeby vody způsobený epidemií koronaviru a omezením ekonomické aktivity. "Dnes je velmi obtížné odhadnout, jak se budou příjmy z vodného a stočného vyvíjet v příštím roce. Při investování se snažíme v co nejvyšší míře využívat dotačních titulů, k tomu však potřebujeme mít dostatek vlastních zdrojů na spolufinancování," řekl Žák.

Letos se společnosti podařilo dokončit řadu projektů týkajících se výstavby nových kanalizačních i vodovodních systémů, dostavby chybějících částí sítí či rekonstrukce vodárenských zařízení. Moderní tlakové kanalizační systémy vybudovala například v Otročíně, Nových Hamrech a Oboře, nový vodojem zase ve Všeborovicích. Investice do výstavby nových kanalizací budou pokračovat i v dalších letech.

bah kš


Zdroj: ČTK, 29. 11. 2021

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 24.05.2022 05:17