Agris.cz - agrární portál

O nákup zboží na Mikuláše je podle prodejců velký zájem

5. 12. 2021 | ceskenoviny.cz

O nákup produktů na mikulášskou nadílku je podle prodejců letos velký zájem, někde vyprodali zásoby a museli je doplnit nad rámec původního plánu. Někteří obchodníci sledovali poptávku s větším předstihem než loni, podle jiných se vrací na předkrizovou úroveň, kdy zákazníci nákupy zboží k Mikuláši nechávali na poslední dny. Lidé kupují adventní kalendáře, čokoládové figurky či sušené ovoce a ořechy. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci.

Společnost Penny Market podle svého mluvčího Tomáše Kubíka eviduje letos meziroční nárůst prodejů spojených s Mikulášem v průměru o deset procent. Mezi nejoblíbenější zboží podle něj patří různé druhy čokolád, nebo čokoládových figurek.

Pro mikulášskou nadílku dříve než v uplynulém roce zamířili zákazníci do obchodů Albert, s nákupy ve stejném tempu nadále pokračují. "Jejich zájem je velký, a to včetně exkluzivnějších produktů, jako jsou prémiové čokolády, adventní kalendáře od renomovaných čokoládoven či čokolády v dárkovém balení. Zájem je opravdu velký. Na některých místech jsme zásoby dokonce vyprodali, a proto jsme je ve spolupráci s dodavateli už museli i doplňovat o další produkty nad rámec původního prodejního plánu," uvedl ředitel obchodů Albert Jiří Mareček.

Tesco naopak podle svého mluvčí Václava Koukolíčka ve srovnání s loňským rokem, kdy lidé zboží na Mikuláše sháněli kvůli pandemii koronaviru a vládním opatřením s mnohem větším předstihem než obvykle, hlásí návrat u načasování nákupů k předkrizovým rokům. Největší zájem je podle Koukolíčka o adventní kalendáře, čokoládové figurky a bonbony, ale i sušené plody.

Kaufland podle své mluvčí Renaty Maierl oproti předchozím letům nesleduje žádné výkyvy v objemech nákupů na Mikuláše. Nyní, těsně před nadílkou, roste podle ní poptávka po adventních kalendářích a dalších cukrovinkách, stejně jako po sušeném a exotickém ovoci, dodala.

Mikulášská nadílka se připomíná od středověku a je rozšířena po celém světě. Podle tradice v předvečer svátku svatého Mikuláše 5. prosince dětem rozdávají sladkosti, ovoce a drobné dárky Mikuláš a anděl. Čert nosí zlobivým ratolestem brambory nebo uhlí.

Autor: ČTK


Zdroj: ceskenoviny.cz, 5. 12. 2021

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 24.05.2022 04:44