Agris.cz - agrární portál

Vánoční stromky z Krkonošského národního parku už nebudou, vhodné smrčky došly

8. 12. 2021 | ceskenoviny.cz

Vánoční stromky vyřezané v lesích Krkonošského národního parku (KRNAP) letos ke koupi nebudou. Vhodné smrčky pro použití na vánoční stromek totiž došly. ČTK to řekl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Stromky s ekologickým certifikátem FSC správci parku každoročně před Vánocemi nabízeli v uplynulých deseti letech. Mezi lidmi o ně byl vždy velký zájem. Prodej se odehrával před sídlem KRNAP ve Vrchlabí a ceny se podle velikosti stromku pohybovaly od 100 do 200 korun za kus.

"V současné době stromky správné velikosti a očekávané kvality nejsou," řekl vedoucí odboru péče o les Správy KRNAP Václav Jansa. Uvedl, že plantáže pro pěstování vánočních stromků v Krkonošském národním parku nejsou a umělé výsadby, z nichž se při prořezávkách daly vánoční stromky vybrat, již odrůstají. V posledních letech se krkonošští lesníci snažili nabídnout stromky z volného lesa, které by při tzv. výchovných zásazích stejně museli vyřezat.

Hospodaření v lesích KRNAP je založeno na přirozené obnově místo umělých výsadeb. Stromky při přirozené obnově ale často rostou ve skupinách a nemají pravidelné koruny. Mnohdy mají zakřivené kmínky, a proto nejsou vhodné jako vánoční stromky.

Zatímco na počátku 90. let minulého století se uměle v Krkonoších ročně zalesňovalo asi 800 hektarů, v současnosti to je jen kolem 15 hektarů, z nichž část připadá na listnaté dřeviny. "Tento trend a bohatá semenná základna ve zdejších lesích nám umožňují na velké části spravovaného území ponechat přírodu tak, aby se vyvíjela bez našich zásahů," uvedl Drahný.

Autor: ČTK

 


Zdroj: ceskenoviny.cz, 8. 12. 2021

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 26.06.2022 11:11