Agris.cz - agrární portál

Veterináři za loňský rok evidují v Česku rekordní počet ohnisek ptačí chřipky

2. 2. 2022 | ČTK

Veterináři za loňský rok evidují v Česku rekordních 48 ohnisek ptačí chřipky, utraceno muselo být zhruba 330.000 kusů drůbeže a dalších ptáků. Jednalo se o vysoce patogenní ptačí chřipku subtypů H5N8 a H5N1, u kterých existuje riziko přenosu na člověka. Předloni byla potvrzena dvě ohniska, veterináři museli vybít kolem 137.000 ptáků. Naopak vyšetření loni v ČR neodhalila africký mor prasat. Poslední pozitivní případy této choroby veterináři zaznamenali v roce 2018 u uloveného divokého prasete. Zástupci Státní veterinární správy (SVS) to dnes uvedli na tiskové konferenci.

V chovech drůbeže bylo v uplynulém roce odhaleno 47 ohnisek ptačí chřipky, 17 ohnisek se týkalo komerčních hospodářství, zbytek malochovů. Jedno ohnisko bylo u ptáků držených v zajetí. Náklady SVS spojené s likvidací ohnisek dosáhly přibližně 2,5 milionu korun. "V případě, že by k rychlé likvidaci ohnisek a přijetí mimořádných veterinárních opatření v uzavřených pásmech okolo nich nedošlo, byly by ekonomické škody mnohem větší," řekl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.

Veterináři v rámci sledování situace kolem afrického moru prasat vyšetřili kolem 2200 uhynulých divokých prasat a 3500 domácích prasat. Kvůli nepříznivé situaci hlavně v Polsku a Německu už předloni v části Ústeckého a Libereckého kraje vymezili oblast s intenzivním odlovem divokých prasat. V závěru loňského roku ji rozšířili podél celé hranice s Polskem na území dalších čtyř krajů. Od poloviny listopadu do konce prosince tu bylo uloveno a vyšetřeno kolem 8000 prasat. Všechna vyšetření byla na africký mor prasat negativní. První případ afrického moru prasat u prasat divokých byl v ČR odhalen v roce 2017.

SVS sleduje nákazy dále například u včel, loni zaznamenala 116 ohnisek moru včelího plodu, o osm více než v roce 2020.

V případě ryb veterináři řešili šest ohnisek koi herpesvirózy v chovech kaprů a dvě ohniska virové hemoragické septikémie v chovech pstruhů. Meziročně se podle SVS jedná o mírný nárůst.

Obecně se České republice loni podařilo kromě ptačí chřipky udržet všechny ostatní v minulosti získané příznivé nákazové statusy.


Zdroj: ČTK, 2. 2. 2022

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 08.08.2022 21:33