Agris.cz - agrární portál

Komora: Náklady na potravinářský výrobek vzrostly až o 60 pct., vláda nereaguje

24. 3. 2022 | ČTK

Náklady na potravinářský výrobek vzrostly od začátku roku podle Potravinářské komory ČR (PK) vlivem zdražení energií, surovin či pohonných hmot o 30 až 60 procent. Do cen se zatím zcela nepromítly, ale vláda nenabízí žádná koncepční řešení. Ostatní státy přitom zemědělce a potravináře podporují značnými dotacemi, řekla na dnešní tiskové konferenci prezidentka komory Dana Večeřová. Vláda se nechce podle premiéra Petra Fialy (ODS) ubírat cestou plošných řešení, která mají i nežádoucí dopady. O otázkách pomoci se ale ještě bude diskutovat na Evropské radě, řekl dnes Fiala po jednání vlády.

Zemědělsko-potravinářské odvětví zůstává u vlády podle Večeřové na okraji zájmu, přestože se jedná o obory, které obyvatele živí. Zvýšené náklady je třeba kompenzovat a ministři by měli spustit funkční řešení, jako je zastropování cen elektřiny a plynu, nebo snížení či zrušení spotřební daně u paliv. Pokud by se náklady na potravinářský výrobek v plné výši propsaly do spotřebitelských cen, mnozí lidé si podle komory nebudou moci dovolit nakoupit ani základní potraviny.

Ministerstvo zemědělství uvedlo, že má letos zhruba pět miliard korun na národní dotace, které budou směřovat do celého zemědělství. "Evropská unie mimořádně uvolňuje 12,5 miliardy korun, z toho na Českou republiku vychází 270 milionů korun. Tyto prostředky budeme směřovat do nejvíce postižených sektorů, zejména chovu prasat a pěstování jablek," uvedl na dotaz ČTK mluvčí úřadu Vojtěch Bílý. Nákup do státních hmotných rezerv by podle ministerstva v této době situaci nezlepšil, naopak by ceny potravin ještě zvýšil.

Zastropování cen paliv nebo výrazné snížení DPH nakonec stejně podle premiéra Fialy musí někdo zaplatit. A byla by to střední třída, dodal. Navíc podle něho není jisté, že by se takové plošné opatření promítlo do cen pohonných hmot. Opatření jako je kontrola marží pumpařů nebo zákaz přimíchávání biosložky do paliv považuje Fiala v současné době za správná.

Mnohé firmy však podle PK již hlásí existenční problémy, pokud kabinet brzy nezasáhne, může jich zhruba čtvrtina skončit. Ohroženy přitom podle ředitele pro programování a strategii PK Miroslava Koberny nejsou velké firmy, ale zejména malé a střední. Tyto firmy často navíc podle Večeřové sídlí na venkově, kde jinak není dost pracovního uplatnění.

Z dalších opatření, která jsou v souvislosti s válkou na Ukrajině potřeba, je podle Koberny omezení vývozu obilí. Ministerstvo zemědělství by zároveň mělo zjistit, jaká je aktuální situace, zda už se ČR ze soběstačnosti nedostala do minusu. "Neříkáme zastavte hned teď vývoz, ale zaveďte licenční systém, to umíme," řekl.

K omezení vývozu pšenice v úterý vládu vyzval Svaz pekařů a cukrářů. Ministerstvo zemědělství ale nepovažuje regulaci vnitřního trhu za dobré řešení. Mohla by fungovat jako opatření všech členských států proti sobě navzájem.

"Evropská komise též již vyjádřila silné výhrady k opatřením členských států zamezujících vývoz s cílem ochrany jejich domácí nabídky potravin. Tato opatření podle komise narušují obchod, nejsou slučitelná s jednotným trhem a budou mít negativní vliv na potravinové zabezpečení. Otázka případné regulace společného jednotného trhu EU je tedy otázkou na orgány EU, nikoliv na členské státy," dodal Bílý.

V důsledku aktuálních událostí se zásadně změní témata, která se budou řešit při předsednictví ČR v Evropské unii, řekla také Večeřová. Předsednictví ČR převezme od července. Nutnost vidí v přehodnocení Zelené dohody pro Evropu. "Potřeba bude dělat reprodukční plochy. Budeme potřebovat daleko více potravin, každý bude bojovat o soběstačnost, o základní zásobení potravinami," soudí šéfka komory.


Zdroj: ČTK, 24. 3. 2022

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 25.07.2024 17:15