Agris.cz - agrární portál

Titul šampiona soutěže Vinex získalo potřetí v řadě Vinařství Štěpán Maňák

6. 5. 2022 | ČTK

Potřetí v řadě získalo titul šampiona mezinárodní vinařské soutěže Vinex vinařství Štěpán Maňák z Žádovic na Kyjovsku. Letos s bílým vínem Sauvignon 2021 výběr z hroznů. Soutěže se zúčastnilo 867 vín od 158 vinařství z osmi zemí světa. O výsledcích dnes pořadatelé informovali v tiskové zprávě, hodnocení se uskutečnilo v úterý a ve středu v Národním vinařském centru ve Valticích.

Vinařství Štěpán Maňák získalo loni titul šampiona Vinexu za červený Merlot Barrique, o rok dříve pak se Sauvignonem pozdní sběr. "Letošní šampion je tak jeho mladším sourozencem. Milovníci vína se opět můžou těšit na svěží a šťavnaté víno zelenkavé barvy s vůní angreštu, josty a listu černého rybízu," popsal majitel vinařství Štěpán Maňák.

Mezi soutěžními vzorky bylo nejvíc vín z Česka, následovalo Maďarsko s 58 víny, Slovensko s 37 víny, a Rakousko s 22 víny. Zastoupena ale byla na soutěži i vína z Itálie, Moldávie, Německa a Francie.

Cenu za nejlepší kolekci vín získalo Rodinné vinařství Janoušek z Rakvic na Břeclavsku, tituly vítězů jednotlivých kategorií získala tuzemská vína.

Mezi odrůdami byla nejvíce zastoupena v bílých vínech Pálava, mezi červenými Frankovka. Nejvíce soutěžících vín bylo vyrobeno v letech 2015, 2020 a 2019, přihlášena ale byla i vína starších ročníků.

Na odbornou hodnotící část soutěže letos po dvou vynechaných ročnících naváže veřejná ochutnávka 500 nejlepších soutěžních vín na brněnském výstavišti. Uskuteční se o víkendu 21. a 22. května.


Zdroj: ČTK, 6. 5. 2022

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 14.08.2022 02:32