Agris.cz - agrární portál

Ovocnáři mají obavy ze sucha, jarní mrazy poškodily jen částečně meruňky

18. 5. 2022 | ČTK

Ovocnáři mají obavy z rostoucího sucha, které nyní umocňují vysoké teploty. Pokud nezaprší, může sucho úrodu ohrozit. Sadů s umělou závlahou je velmi málo. Naopak jarní mrazy, které mohou hrozit do půlky května, sady letos přestály bez větší újmy. Částečné škody jsou kvůli mrazům jen na meruňkách. ČTK to dnes řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

"Máme za sebou poměrně suchou a teplou zimu a jaro s nedostatkem srážek, které pokračuje. Nepříznivý stav umocňují současné vysoké teploty. Pokud v nejbližší době významněji nezaprší, může sucho úrodu významně ohrozit," řekl Ludvík. Současné počasí má podle něj červencový charakter.

Sadů s umělou závlahou je v Česku stále velmi málo, podle Ludvíka necelá třetina ploch. V suchých letech přitom bez umělé závlahy nelze dosáhnout dobré úrody. Pro porovnání například ve významné evropské ovocnářské oblasti v Jižním Tyrolsku v Itálii je pod závlahou 100 procent jabloňových sadů.

Budování závlah však provází řada úskalí. Tím hlavním je zajištění dostatku vody. Pro sázení sadů totiž nejsou vhodná místa u otevřených toků řek, protože tam je větší riziko mrazů, které na jaře dokážou zničit i celou úrodu. Naopak v místech pro sady vhodnějších bývá povrchové vody málo.

Jarní mrazy ovocnáře letos s výjimkou meruněk příliš nepotrápily. "Odhadujeme, že úroda u meruněk bude o něco nižší, než jsme zvyklí," řekl Ludvík. Nejvíce podle něj meruňky v květu poškodily první dvě mrazové vlny ze začátku dubna, přičemž škody se liší podnik od podniku a různě jsou zasaženy i jednotlivé odrůdy.

Nadprůměrná úroda meruněk se tedy podle Ludvíka čekat nedá, ale stejně tak se nebude opakovat například rok 2020, kdy se kvůli mrazům sklidilo pouhých 470 tun meruněk. Loni sklizeň meruněk v ČR činila téměř 1900 tun. Přesnější odhady sklizně by ovocnáři měli mít k dispozici ve druhé polovině června.

V Česku je zhruba 13.000 hektarů sadů, z toho asi polovina připadá na jabloně. Loňská sklizeň činila 134.000 tun ovoce, což na pokrytí domácí spotřeby zdaleka nestačilo. Česká republika je v produkci čerstvého ovoce soběstačná jen z 30 až 40 procent.


Zdroj: ČTK, 18. 5. 2022

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 14.08.2022 02:06