Agris.cz - agrární portál

Na Českolipsku hořel les v těžko přístupném terénu u Hamru na Jezeře

24. 6. 2022 | ČTK

Na Českolipsku hořel les v těžko přístupném terénu na vrcholu Širokého kamene u Hamru na Jezeře. Na místě zasahovalo deset jednotek, kvůli náročnému terénu museli hasiči zasahovat i jištěni lany. Hasiči tam vyjížděli už ve středu odpoledne, dnes se oheň znovu rozhořel. Požár se podařilo v podvečer lokalizovat, hasiči pak oheň dohašovali, k lokalizaci ohnisek povolali dron. Krátce před 21:45 zásah ukončili, zůstat na místě za tmy by bylo nebezpečné, řekl ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jakub Sucharda.

U Hamru hořel zhruba hektar lesa. Už ve středu se hasičům oheň podařilo zlikvidovat. "Dnes dopoledne tam byli ještě na kontrole, procházeli to, nic neodhalili. Nový požár byl ohlášen ve 14:30. Při takovýchto zásazích ale není neobvyklé, že se to řeší třeba ještě několik dní," doplnil Sucharda. I proto hasiči část vybavení nechali na místě, znovu se tam vrátí v pátek ráno, aby místo prověřili a případně dohasili, pokud se objeví další ložiska.

V souvislosti s vysokými, teplotami, suchem a větrným počasím jsou podle Suchardy v posledních dnech podobné požáry v přírodě na denním pořádku. Zásah v obtížně přístupném místě na vrcholu Širokého kamene je ale podle Suchardy pro hasiče extrémně náročný. I proto bylo na místě deset jednotek. "Hlavně proto, aby tam bylo dostatečné množství lidí na střídání, protože ten zásah je extrémní. Jsou tam skály, je tam les, hasiči měli hodně práce s dopravou vody," popsal zásah Sucharda.

Dnešní zásah byl ještě náročnější než ve středu, teploty znovu překročily tropickou třicítku. Náročné bylo i zajištění dostatku vody, tu hasiči čerpali na stanovišti, které si zřídili u Hamerského rybníka, kde nasadili velkokapacitní čerpadlo. K vyhledávání ohnisek využívají hasiči dron, do nejvíce exponovaného terénu nasadili specialisty z lezecké skupiny z Liberce. "Pomohlo by nám, kdyby začalo pršet," dodal mluvčí hasičů.

Navzdory bouřkám, které kraj zasáhly v minulém týdnu, je podle něj stále velké sucho. Obyvatelé kraje i návštěvníci, kteří do něj o víkendu zamíří, by se proto měli vyhnout rozdělávání ohně, případně manipulaci s otevřeným ohněm. Neodhazovat nedopalky cigaret v přírodě, protože při současném počasí i to stačí ke vzniku požáru. "A pokud už oheň rozdělávají, měli by mít místo zajištěno hasebními prostředky a přesvědčit se pak, že oheň skutečně dobře uhasili," zdůraznil Sucharda.

ivc mtj


Zdroj: ČTK, 24. 6. 2022

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 28.09.2022 06:23