Agris.cz - agrární portál

Pokuta v řádech statisíců korun hrozí chovateli z Nového města pod Smrkem

4. 8. 2022 | ČTK

Pokuta v řádech statisíců korun hrozí ve správním řízení chovateli z Nového města pod Smrkem na Liberecku za to, že tři uhynulé kusy dobytka neposlal k likvidaci do asanačního podniku, ale zahrabal je na pozemku. Při kontrole provedené na základě podnětu dále inspektoři Státní veterinární správy (SVS) z Libereckého kraje zjistili také zásadní nedostatky v označování a evidenci zvířat, sdělil v tiskové zprávě mluvčí SVS Petr Vorlíček.

Inspektoři při kontrole hospodářství nalezli uhynulou dospělou krávu a také dva další kusy dospělého skotu ve stadiu rozkladu. Na pokyn veterinární správy musela být těla skotu vyhrabána a chovatel je předal asanačnímu podniku k neškodnému odstranění. "Současně se odebraly vzorky, které odeslali k vyšetření do Kriminalistického ústavu Policie ČR. Experti zjistili, že zvířata uhynula před více než dvěma měsíci od nálezu," doplnil mluvčí SVS.

S těly uhynulých hospodářských zvířat musí chovatelé nakládat v souladu se zákonem. "Svévolné zakopání na pozemku je nepřípustné a představuje velké zdravotní riziko pro další zvířata i lidi. Může například dojít ke kontaminaci podzemních vod v okolí," upozornil Vorlíček. V době kontroly bylo navíc v hospodářství dalších 19 živých kusů skotu, pouze šest ale bylo označeno ušními známkami. Chovatel měl rovněž zásadní nedostatky v evidenci zvířat.

Na místě proto podle Vorlíčka inspektoři vydali zákaz přemísťování všech zvířat do hospodářství nebo z hospodářství. Veterinární správa zákaz zruší až poté, co dá chovatel vše do pořádku. Nedostatky ve značení zvířat a závady v jejich evidenci jsou porušením plemenářského zákona, a tudíž jejich došetření předala státní veterinární správa České plemenářské inspekci.

ivc kš


Zdroj: ČTK, 4. 8. 2022

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 04.12.2022 09:19