Agris.cz - agrární portál

Zahrádka hned vedle regálu: Albert zahájil provoz hydroponické farmy přímo v hypermarketu

30. 9. 2022 | Albert

Bylinky a saláty z hydroponické zahrádky, která je umístěná na prodejní ploše hypermarketu na pražském Chodově, již zákazníci najdou v nabídce. Unikátní technologii, která je u nás v rámci maloobchodu použita vůbec poprvé, dodal český start-up GreeenTech. Pětipatrová hydroponická farma je plně automatizovaná.

Albert je tak prvním českým maloobchodníkem, který tuto technologii přímo v obchodě využívá. „Jako odpovědný obchodník se zajímáme o novinky na poli udržitelných technologií. Zavedením hydroponické farmy na prodejnu podporujeme hlavně lokálnost nabízených surovin. Inovativní technologie šetří vodu nutnou pro pěstování, a také uhlíkovou stopu. Nejvýraznější výhodu pro zákazníka spatřujeme v čerstvosti. Rostlina se sklízí přímo v prodejně, a díky tomu má výraznější chuť. Prodáváme ji i s kořínky, takže si ji zákazníci mohou doma vložit do vody a vydrží jim déle čerstvá,“ říká Jiří Mareček, ředitel komunikace v obchodech Albert.

Vyčištěná voda slouží opakovaně

Rostliny ke zdravému růstu vyžadují ideální kombinaci světla a živin. Jednotlivé druhy se však v jejich potřebě liší. Tomu jsou uzpůsobena jednotlivá patra, která mají individuálně nastavené svícení. Jiné je také složení výživy ve vodě, které si plodina nasaje přes ponořené kořeny.

Zařízení šetří přírodní zdroje. „Úspora vody oproti běžnému způsobu pěstování činí až 95 procent. Voda s organickým roztokem se totiž rostlinám dávkuje přesně podle potřeby. Zbylá tekutina, kterou rostlina nevypije, putuje do úpravny vody a následně se opět využívá,“ vysvětluje Dmitrij Lipovskij, zakladatel společnosti GreeenTech, která řešení dodala. Český startup se zaměřuje na vývoj technologií pro indoor farmaření v městském prostředí.

Celkově jde o high-tech zařízení, které inteligentně a velmi vyváženě reguluje všechny aktivity v zahrádce. „Od počátku, kdy jsme na technologii pracovali, jsme vyvíjeli také vlastní svícení kvůli úspoře energie,“ dodává Lipovskij. Například v noci, kdy rostlinky spí, dochází i k útlumu systému. Navíc díky tomu, že se o růst bylinek starají moderní technologie, není potřeba postřiků ani GMO.

Zákazníci vidí rostliny růst

Zahrádka je umístěná v obchodě Albert v OC Westfield. „Chodovský hypermarket je pro nás oblíbeným místem testování novinek, protože naši zákazníci zde jsou otevřeni zkoušet nové věci. Doufáme, že se naše předpoklady naplní a nakupující novinku vyzkoušejí a budou se k ní opakovaně vracet, ať už z důvodu čerstvosti, kvality či úspory přírodních zdrojů při pěstování,“ uvádí Mareček.

Albert má nyní v nabídce hydroponicky pěstovanou bazalku, kopr, šťovík, mátu či červený salát. Prosklená konstrukce farmy stojí v sekci ovoce a zeleniny a hned vedle ní jsou umístěny výpěstky, z nichž mohou zákazníci vybírat. 

 

O Albertu

· Obchody Albert působí na českém trhu více než 31 let. První obchod, supermarket v Česku pod názvem Mana 6. června 1991 v Jihlavě.

· Síť prodejen Albert má více než 330 obchodů po celé České republice, hypermarkety a supermarkety Albert najdou zákazníci v každém kraji.

· Albert patří mezi největší soukromé zaměstnavatele v Česku, o zákazníky se denně stará téměř 20 000 zaměstnanců.

· Jako odpovědný obchodník má Albert jasně stanovené ambice a konkrétní kroky v oblasti udržitelnosti.

· Hlavními pilíři strategie „Zdravě a udržitelně“ je neplýtvání potravinami, snižování uhlíkových emisí, redukce obalových materiálů, bezpečnost a udržitelnost produktů, zdraví zákazníků i zaměstnanců, společenská diverzita a podpora komunit.

· Činnost obchodů Albert oceňují i odborníci. V roce 2019 získala společnost Albert cenu Odpovědný zahraniční investor, kterou uděluje vláda za aktivitu v oblasti společenské odpovědnosti, zlepšování životního prostředí a podporu regionů a dobrovolnictví.

· Albert neustále pracuje na modernizaci prodejen a zkvalitňování služeb. Od roku 2017 prošla rekonstrukcí a modernizací již více než polovina prodejen Albert v Česku.

· Nadační fond Albert založil Albert 1. září 2009 za účelem podpory zdravého životního stylu dětí i jejich rodičů a podpory vzdělávání, integrace a rozvoje dětí ze sociálně znevýhodněných skupin.

· Zdravé stravování podporuje Nadační fond Albert prostřednictvím vzdělávacího programu Zdravá 5, který přibližuje dětem principy zdravé výživy a zdravého životního stylu. Sociálně znevýhodněné děti fond podporuje prostřednictvím hlasování zákazníků v rámci programu Bertík pomáhá a projekty Obchůdky s Albertem a Do Alberta na praxi.

 

Více informací:

 

Jiří Mareček

Ředitel komunikace

Albert Česká republika, s.r.o.

Radlická 117, 158 00 Praha 5 czpress@albert.cz


Zdroj: Albert, 30. 9. 2022

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 02.03.2024 03:48