Agris.cz - agrární portál

Státním tajemníkem na MZe bude jmenován Michal Hutňan, schválila to vláda

24. 11. 2022 | ČTK

Vláda včera schválila jmenování nového státního tajemníka na ministerstvu zemědělství. Ministr Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) ve čtvrtek 1. prosince do funkce jmenuje Michala Hutňana, řekl ČTK mluvčí resortu Vojtěch Bílý. Hutňan na ministerstvu doposud působil jako vedoucí oddělení státní služby. Předchozí tajemník Jan Sixta byl v létě odvolán.

Deník N tehdy uvedl, že oficiálním důvodem odvolání bylo kázeňské provinění. Podle serveru Nekula úředníka vinil z toho, že jej obešel a snažil se zabránit svému odvolání, když s ním Národní bezpečnostní úřad zahájil řízení o zrušení prověrky. Stalo se tak poté, co policie na ministerstvu kvůli IT zakázkám zadržela tři lidi včetně Sixty.

O odvolání Sixty informoval v červenci server Aktuálně.cz, který má materiál požadující jeho odvolání k dispozici. Nekula v něm uvádí, že se Sixta dopustil jednání, kterým "narušil důstojnost své funkce a ohrozil důvěru v jeho nestranné, odborné a spravedlivé rozhodování a které zároveň naplňuje znaky porušení služební kázně zvlášť závažným způsobem".

Státní tajemník musí mít k výkonu své funkce bezpečnostní prověrku na stupeň tajné a Sixta údajně v květnu požádal náměstka ministerstva vnitra, aby nároky na bezpečnostní osvědčení na jeho pozici snížil. Nově by mu poté stačilo být prověřený na nejmírnější úroveň. Podle médií o tom ale neinformoval Nekulu a porušil tím služební předpis a zákon o ochraně utajovaných informací.

Policisté v kauze údajné korupce při IT zakázkách letos na jaře zadrželi Sixtu a další dva lidi. Podle médií spolu se Sixtou podezřívají vedoucího odboru informačních a komunikačních technologií na ministerstvu zemědělství Olega Blaška a bývalého ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD). V kauze zatím nebyl nikdo obviněn.


Zdroj: ČTK, 24. 11. 2022

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 24.07.2024 23:52