Agris.cz - agrární portál

V pražské zoo se vylíhla tři mláďata málo známého druhu želv

25. 11. 2022 | ceskenoviny.cz

V pražské zoologické zahradě se vylíhla tři mláďata málo známého druhu želv - želvy záhadné. ČTK o tom informoval mluvčí zahrady Filip Mašek. Tento druh želv je v přírodě málo prozkoumaný a jeho populace se podle odborníků zmenšují. Do pražské zahrady se želvy záhadné dostaly před lety ze zásilky zabavené pašerákům v Hongkongu.

"V roce 2004 jsme se ujali zásilky želv zabavených pašerákům v Hongkongu. Mezi nimi byli i jedinci dosud neznámého druhu," uvedl kurátor plazů Petr Velenský. Tehdy stále nepojmenovanou želvu se podařilo v Zoo Praha poprvé rozmnožit v roce 2007. "Až rok poté byla teprve vědecky popsána, a to velmi příznačně - jako želva záhadná," dodal. Nynější mláďata jsou prvními, která se v zoo vylíhla po více než čtyřech letech. Pražská zoo uvádí, že má aktuálně jako jediná v Evropě chov tohoto druhu geneticky potvrzený.

Želva záhadná v přírodě obývá malajské a indonéské lesní porosty, které ale ubývají. Je všežravá a nepohrdne tak kromě rostlin ani drobnými živočichy. Vede obojživelný způsob života - umí dobře plavat a ráda se zdržuje poblíž vody, avšak současně tráví čas i na souši, v podrostu pralesa. Na Červeném seznamu ohrožených druhů je tento druh zařazen mezi téměř ohrožené.

"Úspěšné rozmnožení doposud málo známého druhu zvířete potvrzuje smysl moderní zoologické zahrady jako výzkumné instituce. Nemůžeme totiž přírodu úspěšně chránit, aniž bychom ji nejprve dobře poznali," konstatoval ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

V pražské zoo mohou návštěvníci želvy vidět v pavilonu Indonéské džungle.

Autor: ČTK


Zdroj: ceskenoviny.cz, 25. 11. 2022

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 14.04.2024 06:16