Agris.cz - agrární portál

Letos se objevilo 19 ohnisek ptačí chřipky,výskyt na Tachovsku je dosud největší

2. 1. 2023 | ČTK

Výběr informací o výskytu ptačí chřipky v České republice (ve velkochovu slepic v Brodu nad Tichou na Tachovsku se dnes potvrdila ptačí chřipka; ve třech halách tam chová firma Česká drůbež s.r.o. 742.000 nosnic):

- Virus vysoce patogenní ptačí chřipky, který je za určitých okolností přenosný na člověka, se v českém chovu drůbeže poprvé objevil 20. června 2007, a to u uhynulých krocanů v Tisové na Orlickoústecku. Šlo o první případ u hospodářsky chovaných ptáků, ve volné přírodě se v ČR nemoc objevila již v březnu 2006 u Hluboké na Vltavou, poté bylo zaznamenáno dalších 13 výskytů, vždy u volně žijících labutí. Již tehdy ptačí chřipka způsobila chovatelům na jihu Čech a Moravy až milionové ztráty, obvyklí zákazníci od nich nechtěli zvířata vykupovat. Kvůli třem ohniskům ptačí chřipky bylo tehdy vybito více než 171.000 kusů drůbeže ve velkochovech.

- Kvůli výskytu ptačí chřipky byla v roce 2007 vyhlášena mimořádná ochranná opatření, která platila na celém území Česka. V podnikatelských chovech například drůbež nemohla být ve volných výbězích. Zakázány byly trhy a výstavy drůbeže a ptáků. Ministerstvo zemědělství tehdy vyplatilo kompenzace za více než 50 milionů korun.

- Znovu se nemoc v ČR vyskytla o deset let později a rozšířila se po celé zemi. V roce 2017 bylo na území ČR postupně vyhlášeno 39 ohnisek ptačí chřipky v chovech. Kvůli nákaze bylo utraceno téměř 98.000 kusů drůbeže a z preventivních důvodů bylo v ochranném pásmu kolem prvních tří ohnisek v Jihomoravském kraji zlikvidováno dalších 20.590 zvířat. Stát vyplatil kompenzace za více než 22 milionů. Poslední ohnisko nákazy bylo vyhlášeno 22. března 2017 v malochovu drůbeže v Poseči na Karlovarsku.

- Veterináři v roce 2017 zakázali v Česku kvůli ptačí chřipce chov ptactva v komerčních chovech venku ve volném výběhu, a to pod hrozbou dvoumilionové pokuty. K 23. červnu Státní veterinární správa vyhlásila ČR za zemi bez ptačí chřipky, což oficiálně uznala i Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE).

- Znovu veterináři ptačí chřipku objevili začátkem roku 2020. V roce 2020 byla potvrzena dvě ohniska, veterináři tehdy museli vybít přes 137.000 ptáků. Z toho v komerčním chovu ve Slepoticích na Pardubicku bylo utraceno 7000 krocanů a 130.000 brojlerů. V červenci 2020 OIE oficiálně uznala ČR za zemi bez ptačí chřipky. O půl roku později se ptačí chřipka vrátila. Nejprve byla potvrzena u dvou uhynulých labutí na rybníku na Písecku, ještě do konce loňského ledna se objevilo ohnisko v malochovu drůbeže na Táborsku a choroba se dále rozšířila. Na konci března 2021 zasáhla ptačí chřipka chov slepic v Kosičkách na Královéhradecku, kde muselo být utraceno přes 170.000 slepic.

- Loni v červenci sice ČR zažádala o uznání statusu země bez výskytu ptačí chřipky, který získala 1. září, ovšem tato situace nevydržela dlouho, už koncem září se zhruba po čtyřech měsících ptačí chřipka v ČR znovu prokázala. V říjnu veterináři opět zakázali kvůli ptačí chřipce chov drůbeže pod širým nebem. Kvůli ptačí chřipce bylo loni utraceno 330.000 kusů drůbeže, šlo zejména o nosnice, husy a kachny v komerčních i domácích zájmových chovech. Patří mezi ně i 190.000 slepic zlikvidovaných po loňských Vánocích po výskytu ptačí chřipky v drůbežárně v Libotenicích na Litoměřicku. Kromě zvířat bylo loni v Česku podle dat ministerstva zemědělství zlikvidováno také zhruba 2,35 milionu násadových vajec a 2,6 milionu konzumních vajec.

- Letos bylo v ČR do května postupně vyhlášeno deset ohnisek ptačí chřipky. První dvě se objevila v malochovech 4. ledna na Znojemsku a na Lounsku. Dalších osm ohnisek bylo v komerčních chovech i v neevidovaných malochovech. Naposledy bylo ohlášeno ohnisko ptačí chřipky 14. dubna v obci Plánice na Klatovsku. V květnu se Česko opět stalo oficiálně zemí bez výskytu ptačí chřipky. Ministerstvo za rok 2021 a letošní rok dohromady vyplatilo k letošnímu červnu kompenzace za více než 196 milionů korun.

- Počátkem letošního prosince veterinární správa oznámila, že se ve velkochovu kachen firmy Mavela Dynín ve Frahelži na Jindřichohradecku objevila ptačí chřipka. Veterináři s hasiči tam zlikvidovali 15.000 kachen. Původně bylo na farmě 22.000 zvířat. Bylo to největší ohnisko nákazy, jaké v Jihočeském kraji kdy bylo. Od té doby bylo v Česku potvrzeno osm dalších ohnisek ve velkochovech a malochovech drůbeže. Ptačí chřipka se dnes potvrdila ve velkochovu slepic v Brodu nad Tichou na Tachovsku. Ve třech halách tam chová firma Česká drůbež s.r.o. 742.000 nosnic, jde tak o dosud největší ohnisko ptačí chřipky v Česku.

- Státní veterinární správa (SVS) od 14. prosince zakázala v celém Česku kvůli ptačí chřipce venkovní chov drůbeže. Chovatelé tak musí ptactvo umístit do budov. Výjimku mají chovatelé holubů a běžců, jako jsou třeba pštrosi. Pokud není trvalé přemístění ptáků do budovy možné, musí chovatelé maximálně omezit kontakt drůbeže s volně žijícími ptáky.

vlp gcm


Zdroj: ČTK, 2. 1. 2023





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 19.05.2024 11:18