Agris.cz - agrární portál

V malochovu na Strakonicku je ptačí chřipka, letos páté ohnisko nákazy v ČR

5. 1. 2023 | ČTK

V malochovu drůbeže v Kožlí u Myštic na Strakonicku se prokázala ptačí chřipka H5N1. Uhynulo 16 zvířat, zbylých 16 dnes veterináři zlikvidují. Je to letošní páté ohnisko ptačí chřipky v Česku. ČTK to dnes sdělil mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer.

"Chovatel oznámil krajské veterinární správě úhyn 16 kusů různých druhů drůbeže z celkového počtu 32. Veterinární inspektoři na místě odebrali vzorky a poslali je do Státního veterinárního ústavu Praha na vyšetření. To následně potvrdilo ptačí chřipku subtypu H5N1," uvedl Majer. Okolo ohniska vymezili veterináři ochranná pásma, přičemž takzvané pásmo dozoru zasahuje do Středočeského kraje.

Ptačí chřipka se prokázala od začátku roku na několika místech. Kvůli nákaze museli veterináři zlikvidovat 12.000 kuřat a 1000 krůt z velkochovu v Sedlčanech na Příbramsku. Ptačí chřipka se objevila i v malochovech na Uherskohradišťsku, Jičínsku a na Děčínsku. Ve velkochovu firmy Česká drůbež v Brodu nad Tichou na Tachovsku bude kvůli ptačí chřipce nutné utratit všech téměř 750.000 nosnic. Představuje to asi 15 procent slepic v celé ČR. Podle Českomoravské drůbežářské unie se masivní utrácení slepic projeví na ceně vajec. V Brodu nad Tichou prokázali veterináři nákazu loni 30. prosince, vyplývá z informací na webu. V Brodu nad Tichou je dosud největší ohnisko ptačí chřipky v zemi.

Státní veterinární správa kvůli šíření ptačí chřipky od 14. prosince zakázala v celém Česku venkovní chov drůbeže. Ptačí chřipka je rovněž v dalších evropských zemích.

V jižních Čechách se naposledy nákaza potvrdila loni koncem roku. Veterináři 5. prosince zlikvidovali 15.000 kachen z chovu firmy Mavela Dynín ve Frahelži, kde se prokázala ptačí chřipka. Bylo to největší ohnisko nákazy svého druhu, jaké v kraji kdy bylo. Nákaze předcházel masivní úhyn ptáků. Původně bylo na farmě 22.000 zvířat, před likvidací jich postupně asi 7000 uhynulo. Kachny ve Frahelži se nakazily vysoce patogenní ptačí chřipkou H5N1, která je potenciálně přenosná na člověka. Zdrojem nákazy byli volně žijící vodní ptáci.


Zdroj: ČTK, 5. 1. 2023





© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 29.04.2024 10:13