Agris.cz - agrární portál

HN: Případ bývalého šéfa státních lesů bude řešit Nejvyšší soud

13. 2. 2023 | ČTK

Případem údajného podvodu bývalého generálního ředitele Lesů České republiky (LČR) Daniela Szóráda se bude zabývat Nejvyšší soud. Loni v listopadu ho sice krajský soud obžaloby pravomocně zprostil, státní zástupce ale podal proti verdiktu dovolání, píší dnešní Hospodářské noviny. Podle žalobce Szórád po odvolání z funkce v roce 2018 nedodržel konkurenční doložku. Szórád, který je od začátku letošního roku ekonomickým ředitelem LČR, vinu od počátku odmítá.

Podání dovolání v Szórádově kauze potvrdil deníku mluvčí královéhradeckého okresního soudu Tomáš Nypl. Kdy proběhne první líčení, není jasné, protože Nejvyšší soud dovolání ještě nedostal. "Podává se totiž prostřednictvím soudu prvního stupně, který musí provést některé nezbytné procesní úkony, například výběr soudního poplatku za dovolání," řekl novinám mluvčí Nejvyššího soudu Petr Tomíček.

Szórád byl generálním ředitelem LČR v letech 2014 až 2018. V souvislosti s působením v čele podniku čelil dvěma trestním stíháním. Podle státního zástupce Szórád po odvolání z funkce v roce 2018 údajně nedodržel konkurenční doložku a začal pracovat pro soukromou lesnickou společnost LST dřív, než směl. Krajský soud v Hradci Králové ale Szóráda na konci loňského listopadu obžaloby z podvodu pravomocně zprostil.

Již na jaře 2021 státní zástupce zastavil stíhání Szóráda kvůli údajnému porušení povinnosti při správě cizího majetku. Podle kriminalistů poškodil státní podnik tím, že nabídl těžařským firmám předčasné ukončení kontraktů dohodou kvůli kůrovcové kalamitě. I v této věci exředitel LČR jakékoliv pochybení odmítal.

Mluvčí LČR Eva Jouklová uvedla, že firma zatím o pokračování kauzy u Nejvyššího soudu neví. "Určující je nyní pravomocný rozsudek Krajského soudu v Hradci Králové ze dne 30. listopadu 2022," sdělila Hospodářským novinám.

Szórád se loni neúspěšně ucházel o návrat na post generálního ředitele LČR v tendru vypsaném ministerstvem zemědělství. Novým ředitelem se ale v prosinci stal Dalibor Šafařík. Ten krátce poté jmenoval Szóráda ekonomickým ředitelem firmy. Učinil tak bez výběrového řízení.

Státní podnik LČR spravuje téměř polovinu lesů v zemi. Finanční výsledky za loňský rok podnik zatím nezveřejnil. Za loňské první tři čtvrtletí podnik meziročně znásobil hrubý zisk na rekordních 7,39 miliardy korun z předloňských 2,9 miliardy Kč. Hlavním důvodem růstu zisku bylo zvýšení cen dřeva.

dto


Zdroj: ČTK, 13. 2. 2023

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 25.02.2024 03:00