Agris.cz - agrární portál

Likérka Fruko-Schulz z J. Hradce přišla kvůli válce o některé odběratele

14. 2. 2023 | ČTK

Jindřichohradecká likérka Fruko-Schulz přišla kvůli válce na Ukrajině o některé odběratele a dlouholetou spolupráci s ní ukončila i banka. Firma, kterou z 90 procent vlastní ruská skupina Ladoga, do Ruska dál vyváží. Nově bude v Hradci vyrábět carskou vodku, o niž je zájem v Evropě a kterou dříve dovážela z Ruska. Za loňský rok čeká tržby meziročně až o pětinu vyšší a zisk v jednotkách milionů Kč. Kvůli rostoucím nákladům musela zdražit o deset procent. ČTK to řekl ředitel likérky Josef Nejedlý.

Rusko je pro firmu největším zahraničním odběratelem, na firemním exportu se tamní trh podílí 60 až 70 procenty. Vozí tam hlavně likéry. "To nejsou žádné čipy do raket. Vozíme přes Polsko, Litvu a Lotyšsko do Petrohradu. Ale protože máme ruské spoluvlastníky, hodně odběratelů se k nám otočilo zády, bohužel i moje klíčová banka, kde jsem byl 25 let, Moneta Money Bank," řekl Nejedlý. Plánuje změnu vlastnické struktury. Ladoga teď drží přes firmu Furato 90 procent, Nejedlý má desetiprocentní podíl.

Firma si musela najít nové dodavatele, protože z Ruska se nesmí nic dovážet. Likérka odtamtud importovala lahve, etikety, kartony i suroviny, měla výhradní zastoupení petrohradské firmy Ladoga pro EU. Výrobu rozšiřuje o gin Barrister a carskou vodku, v Evropě je o ně zájem. Minulý týden vypravila první kontejner asi s 20.000 lahvemi zmíněného ginu do nových odbytišť, na Nový Zéland, Mauritius a do Kanady. Hodně také obchoduje s Ukrajinou. Na tuzemském trhu zastupuje ukrajinskou firmu Bayadera, která vyrábí vodku, z výtěžku přispívá likérka na charitu.

Loni vyrobila likérka meziročně asi o 15 procent víc alkoholu. Tržby vzrostou o deset až 20 procent. "Máme černá čísla," řekl Nejedlý. V roce 2021 vyrobila likérka 3,46 milionu litrů alkoholu. Vyplývá to z výroční zprávy. Je po Božkovu druhý největší výrobce tuzemského rumu v ČR, předloni prodala 2,05 milionu litru tuzemáku. Tržby za prodej výrobků, služeb a zboží měla předloni 233,8 milionu Kč a čistý zisk 1,3 milionu korun. Firma vyváží zhruba přes pětinu výroby, do 36 zemí. Po Rusku je druhým největším zahraničním trhem Čína.

Rostou vstupy. Za kilowatthodinu elektřiny platila předloni 1800 Kč, loni 7200 Kč. Ceny zvedli také všichni dodavatelé. Líh zdražil o 60 procent, podobně cukr, lahve o 50 procent, o desítky procent kartony. Firma sama zdražila o deset procent.

Kvůli válce brzdila likérka investice, nedávno dokončila třetí stáčecí linku za víc než deset milionů Kč. Firma, jež zaměstnává asi 100 lidí, chce také vybudovat solární elektrárnu.

Likérka navazuje na tradici firmy Moritz Schulz, jež ve městě od roku 1898 vyráběla ovocná a dezertní vína. Po znárodnění v roce 1948 spadal podnik pod skupinu Jihočeská Fruta. V roce 1993 vznikla společnost Fruko-Schulz.

vkc kš


Zdroj: ČTK, 14. 2. 2023

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 17.07.2024 22:37