Agris.cz - agrární portál

V řícmanickém arboretu po kůrovcové kalamitě zvyšují druhovou pestrost

27. 2. 2023 | ČTK

Počty druhů jehličnanů v arboretu v Řícmanicích na Brněnsku se v posledních čtyřech letech díky intenzivní výsadbě zvyšují. Po kůrovcové kalamitě zbyla ve více než čtyřhektarovém areálu velká volná plocha a tak se jeho správci ze Školního lesního podniku Křtiny snaží vrátit některé druhy, ale i vysazovat nové. Jde například o cypřiše a cedry, které sice patří do teplejších oblastí, ale s ohledem na klimatickou změnu je možné je pěstovat i v ČR, řekl ČTK Luboš Úradníček z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity.

Veřejnosti je arboretum přístupné jeden den v roce. Na dnešní den otevřených dveří přišlo přes 1000 lidí. Arboretum, které slouží vědě, výzkumu a studiu, má na ploše zhruba 100 druhů jehličnanů. "Světový sortiment čítá 600 druhů, z toho 300 lze pěstovat v našich podmínkách, takže tu máme zhruba třetinu možného," řekl Úradníček.

Loni se v arboretu vysazovaly stromy s exotickými názvy, jako jsou například tajvánie kryptomeriovitá, fitzroya cypřišovitá, borovice Jeffreyova a některé další druhy borovic. "U borovic očekáváme větší toleranci k podmínkám. Kůrovcová kalamita zničila asi 15 druhů smrků a 15 druhů jedlí," připomněl nedávné roky Úradníček. Z teplomilnější druhů v Řícmanicích roste například také sekvojovec obrovský. Vědci zkouší vysazovat rychleji rostoucí dřeviny ze severní Ameriky, experimentálně zkoušejí dřeviny z jižní Ameriky. A dřeviny, u nichž jsou zjištěné základní vlastnosti v českých podmínkách, zůstávají v arboretu ve dvou třech exemplářích, pokud se přirozeně nezmlazují. "Snažíme se sem dostat nové druhy, které lze omezeně využít pro lesnictví, ale také pro okrasné účely do parků a zahrad," vysvětlil Úradníček.

Stromy jsou v arboretu ve třech věkových kategoriích. První výsadba je z let 1925 až 1938, druhá ze 70. let po založení arboreta v roce 1969. A pak to jsou mladé stromy z posledních čtyř let. "Po kůrovcové kalamitě se podařilo osázet 70 procent kalamitní plochy, 30 procent ještě zbývá," řekl Úradníček. Exempláře nejčastěji vědci získávají výměnou semen mezi botanickými zahradami. "Občas nám také někdo něco dá, protože mu to začne přerůstat na zahradě, nebo mu vyroste víc rostlin, než chce. A jednou z variant jsou i semena dovezená ze služebních cest či z dovolených, ale to je například z Ameriky poměrně komplikované," řekl Úradníček.

Školní lesní podnik Křtiny spravuje ještě další dvě arboreta. Jedno u Křtin, které je od května o víkendech přístupné veřejnosti. Třetí v Habrůvce je nemenší a nejmladší a je veřejnosti nepřístupné.


Zdroj: ČTK, 27. 2. 2023

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 22.09.2023 09:34