Agris.cz - agrární portál

Bosna a Hercegovina i letos podpoří nákup jalovic v zahraničí

10. 3. 2023 | Potravinářská komora

Na konferenci Chovatelů dojného skotu Republiky Srbské, která se konala ve dnech 27. – 28. února 2023 ve městě Gradiška na severu Bosny a Hercegoviny, zaznělo, že i v letošním roce podpoří Ministerstvo zemědělství Republiky Srbské chovatele mléčného skotu.

Kromě jiného jim budou poskytnuty dotace na nákup jalovic v zahraničí. Pro tento účel bude z rozpočtu ministerstva vyčleněn cca. 1 mil. EUR, což je oproti loňskému roku výrazné navýšení.

Také v další entitě plánuje Ministerstvo zemědělství Federace Bosny a Hercegoviny podpořit nákup jalovic dojného skotu pro zkvalitnění místních chovů a tím přispět ke zvýšení a zkvalitnění produkce mléka. Očekává se, že částka, kterou dovoz jalovic ministerstvo podpoří, bude v podobné výši jako v případě sousední entity.

Pro české chovatele plemenných zvířata a mléčného skotu je důležité, že v celé Bosně a Hercegovině panuje širší povědomí o kvalitách českých zvířat a lze tak očekávat, že v letošním roce bude větší část poptávky po jalovicích, kterou navíc podpoří dotační pobídky, směřována právě do České republiky. Podle údajů Českého statistického úřadu činila v loňském roce hodnota českého vývozu živého plemenného skotu do Bosny a Hercegoviny více než 55 mil. Kč.

Zpracoval:

Vladimír Váňa

zemědělský diplomat velvyslanectví ČR v BělehraděTel: +420 702 169 425, E-mail: Vladimir_Vana@mzv.cz


Zdroj: Potravinářská komora, 10. 3. 2023

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 17.07.2024 22:25