Agris.cz - agrární portál

Použitý kuchyňský olej lze odevzdat na vybraných pumpách v Ústeckém kraji

1. 6. 2023 | ČTK

Na vybraných čerpacích stanicích v Ústeckém kraji mohou lidé odevzdávat použitý kuchyňský olej. Slít ho musejí do speciálních plastových lahví, které po naplnění umístí do boxu u pumpy. Chemička Orlen Unipetrol následně zajistí svoz do rafinérie, kde se olej vyčistí a přemění v biopalivo. Výzkumný projekt technologie čištění a recyklace kuchyňských olejů potrvá do roku 2024. Následně by se takové biopalivo mohlo začít využívat komerčně. Novinářům to dnes řekli zástupci skupiny Orlen Unipetrol a České zemědělské univerzity.

V současnosti je sebraný olej přečišťován a prodáván dál k výrobě metylesteru známého pod zkratkou MEŘO. "My jsme připraveni využít přečištěné odpadní oleje k výrobě bezkyslíkatého vysokocetanového biopaliva známého pod zkratkou HVO, tj. hydrodeoxygenovaný rostlinný olej. Takto vzniklé biopalivo má lepší stabilitu než klasické MEŘO a vyšší cetanové číslo než motorová nafta. Při jeho výrobě i spalování navíc vzniká méně emisí oxidu uhličitého," uvedl Jiří Hájek, ředitel a předseda představenstva výzkumně vzdělávacího centra Orlen UniCRE.

Pilotní projekt spustila chemička s odborníky z Českého vysokého učení technického a Českou zemědělskou univerzitou v roce 2021. "V rámci projektu jsme společně vytvořili dostupnou síť sběrných míst, jejíž ambicí je rozšíření po celém Česku. Chceme změnit přístup široké veřejnosti a přimět ji tak k dalšímu, systematickému sběru odpadu," uvedl Vladimír Hönig z katedry chemie České zemědělské univerzity. Každý člověk v ČR spotřebuje v průměru 18 kilogramů oleje ročně, uvedl.

Od začátku června mohou lidé odevzdávat olej na šesti čerpacích stanicích v Ústí nad Labem, Teplicích, Chomutově, Litvínově a Mostě. "Předpokládáme, že do konce roku 2024 takto získáme pro výzkumné účely až 20 tun použitého kuchyňského oleje," uvedl Hájek. Podrobnosti k zapojení se do projektu najdou lidé na www.sbirejolej.cz.

Chemička je již nyní podle Hájka připravena zpracovat olej tak, že z něj nezůstane žádný odpad. Plastové lahve se budou mýt a vracet zpátky do oběhu. Připraveno jich je zhruba 20.000.


Zdroj: ČTK, 1. 6. 2023

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 24.07.2024 23:09