Agris.cz - agrární portál

Žáci základních škol se seznamovali s prací inspektorů

14. 9. 2023 | cizp.cz

Česká inspekce životního prostředí na začátku nového školního roku otevřela své brány žákům základních škol. Děti mohly nahlédnout pod pokličku práce inspektorů, kteří si pro ně připravili pestrý program zaměřený na ochranu životního prostředí.

Ve čtvrtek 7. září 2023 proběhl program na ředitelství ČIŽP v Praze a den poté na Oblastním inspektorátu v Českých Budějovicích. Do přípravy stanovišť se zapojila všechna odborná oddělení inspekce. Děti se dozvěděly základy z chemické bezpečnosti, jak třídit odpady, co patří a nepatří do kanalizace. Ze strany přednášejících inspektorů byl výklad spojen s kvízovou částí, aby exkurze pro děti byla zajímavější a mnoho dětí inspektory svými znalostmi ohromilo. Mezi vystavenými exempláři chráněnými mezinárodní úmluvou CITES byla k vidění mimo jiné i lebka nosorožce, kůže z jaguára, výrobky z krokodýlích a hadích kůží nebo kobra naložená v lihu. Na stanovišti věnovaném ochraně lesa pak nechyběl živý kůrovec.

V Praze mohli malí návštěvníci také nahlédnout do činnosti laboratoře olfaktometrie a otestovat zde různé pachy a vůně. V Českých Budějovicích si pak mohli žáci prohlédnout vůz na měření emisí, který při kontrolách využívá oddělení ochrany ovzduší. Nechyběla ani praktická ukázka měření chemického složení osobních předmětů pomocí spektrometru nebo ukázka měření pH a kyslíku ve vodě. Zvídavým školákům bylo také umožněno si prohlédnout vybavení havarijního vozu ČIŽP.


Zdroj: cizp.cz, 14. 9. 2023

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 14.04.2024 06:13