Agris.cz - agrární portál

Oráči se sjedou do Chrudimi na 50. české mistrovství v orbě

22. 9. 2023 | ČTK

Moderní i historickou orbu na polích budou moci lidé vidět příští sobotu v Chrudimi. Uskuteční se tam jubilejní 50. ročník mistrovství České republiky v orbě. Registrovaných je 44 oráčů. Ti nejlepší pak pojedou na mistrovství světa. ČTK to řekl místopředseda Společnosti pro orbu Lubomír Neudert.

"To, že se jubilejní ročník koná v Pardubickém kraji, není náhoda. Z kraje pocházejí bratranci Veverkové, kteří před 200 lety dali světu ruchadlo, předchůdce dnešního pluhu," řekl.

Soutěž v orbě má osm kategorií. Oráčtí mistři pracují se zemědělskou technikou i zapřáhnou koně. Vítězové některých kategorií jsou pak nominováni na mistrovství světa.

Na zorání soutěžní parcely má oráč tři hodiny. Rychlost nehraje hlavní roli. Soutěžící musí splnit předepsanou kvalitu, vyorané skývy by měly být rovnoměrné, přímočaré, stejně hluboké. Oráč by měl správně zaklopit rostlinné zbytky. Jeho jízda by měla pěkně navazovat. Kritéria hodnotí rozhodčí s mnohaletými zkušenostmi.

Hejtmanství převzalo nad akcí záštitu. V Pardubickém kraji se daří držet kvalitní zemědělskou výrobu s vyváženou rostlinnou a živočišnou produkcí, řekl krajský radní Miroslav Krčil (3PK). "Každá taková akce, která pomáhá k propagaci českého zemědělství u široké veřejnosti, je mimořádně důležitá a potřebná," řekl Krčil.

jlc ver


Zdroj: ČTK, 22. 9. 2023

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 14.04.2024 06:43