Agris.cz - agrární portál

Ukrajina může vyvážet své obilí přes Polsko tam, kde je potřeba, řekl Duda

25. 9. 2023 | ČTK

Ukrajina může vyvážet své obilí přes polské území do dalších států, ve kterých je ho potřeba. Řekl to včera v rozhovoru s televizí TVP 1 polský prezident Andrzej Duda. Zároveň podpořil rozhodnutí polské vlády prodloužit zákaz dovozu obilí z Ukrajiny na polský trh. Toto rozhodnutí vedlo Ukrajinu k podání stížnosti u Světové obchodní organizace (WTO) a ve vztazích mezi Varšavou a Kyjevem způsobilo značné napětí.

Polsko se rozhodlo prodloužit embargo na dovoz ukrajinského obilí i poté, co tento zákaz Evropská komise neprodloužila na unijní úrovni po 15. září. Rozhodnutí komise podle Dudy vytvořilo "obrovský problém". Podle něj se vláda premiéra Mateusze Morawieckého správně zachovala, když zákaz prodloužila na národní úrovni.

Podle Dudy však mohl vzniknout dojem, že Varšava vůbec neumožňuje vstup ukrajinského obilí na své území. To však podle polského prezidenta není pravda, protože Polsko připravilo speciální tranzitní koridory, aby bylo možné obilí dovézt do chudších zemí v Africe a Asii, které dodávky z Ukrajiny potřebují. "A to se také celou dobu děje," uvedl Duda. Podle něj se tak zákaz týká jen prodeje ukrajinských produktů na polském trhu. "Naprosto věřím, že je zapotřebí udělat vše, aby byl tranzit co nejvyšší," řekl Duda.

Podle stanice Euronews unijní zákaz rovněž počítal s možností tranzitu ukrajinského obilí přes členské země.

Prodloužení zákazu dovozu ukrajinského obilí ze strany Polska, Slovenska a Maďarska vyvolal ostrou reakci Kyjeva, který podal stížnost na trojici zemí u WTO. Zákaz také nepřímo kritizoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém proslovu na Valném shromáždění OSN. V reakci na Zelenského projev polský premiér Morawiecki vyzval ukrajinského prezidenta, aby neurážel Poláky.

Polsko v polovině října čekají klíčové parlamentní volby a národně-konzervativní vláda se snaží udržet si hlasy venkova, jehož obyvatelé v minulosti volili právě převážně vládnoucí Právo a spravedlnost (PiS). Podle analytiků je tvrdší rétorika PiS vůči Ukrajině reakcí na rostoucí popularitu krajně pravicové strany Konfederace.

Zelenskyj se v sobotu při zpáteční cestě z Kanady a USA zastavil v Polsku. S politiky nejednal, ale uvedl, že děkuje Polsku za "neocenitelnou pomoc a solidaritu, která pomáhá bránit svobodu celé Evropy".


Zdroj: ČTK, 25. 9. 2023

© Copyright AGRIS 2003 - Publikování a šíření obsahu agrárního WWW portálu AGRIS je možné (pokud není uvedeno jinak) pouze za podmínky uvedení zdroje v podobě www.agris.cz a data publikace v AGRISu.

Přímá adresa článku:
[http://www.agris.cz/detail.php?id=174169&iSub=518 Vytištěno dne: 24.02.2024 20:25